Reklama

Polityka i prawo

Sprzęt dla Ukrainy. Nowy pakiet pomocy od Polski

Fedorow ukraina polska
Wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow dziękuje Polsce za wsparcie.
Autor. Mychajło Fedorow/LinkedIn

Na Ukrainę trafił kolejny pakiet wsparcia ze strony Polski. Najnowsza dostawa obejmuje ponad 500 baterii Tesla Powerwalls oraz ponad 15 tys. Stalinków. Sprzęt pomoże odpierać rosyjską agresję. 

Reklama

Jak przekazał Mychajło Fedorow, wicepremier i minister transformacji cyfrowej naszego sąsiada, otrzymany sprzęt posłuży do zapewnienia ciągłości działania m.in. infrastruktury krytycznej.

Reklama

Dzięki nim lekarze będą w stanie ratować życie, nauczyciele prowadzić lekcje, a obywatele będą posiadali kontakt z bliskimi" – wskazuje przedstawiciel ukraińskiego rządu.  

Czytaj też

Polska pomoc Ukrainie

Wicepremier wyraził wdzięczność „przyjaciołom z polskiego rządu" za zaangażowanie w sprawę Ukrainy i pomoc w odpieraniu rosyjskiej agresji. Kijów docenia nie tylko wsparcie w postaci sprzętu, w tym wojskowego, ale również silną pomoc dyplomatyczną czy humanitarną.

Reklama
Jesteśmy wdzięczni polskiemu rządowi i obywatelom za to, że stoją ramię w ramię z Ukrainą.
Mychajło Fedorow, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy

Czytaj też

Baterie Tesla Powerwalls

Przypomnijmy, że Tesla Powerwalls to bateria magazynująca energię i wykrywająca przerwy w dostawach prądu. Gdy do tego dochodzi, w sposób automatyczny i płynny staje się źródłem energii. Jak deklaruje producent, bateria umożliwia korzystanie z oświetlenia i ładowanie telefonów bez hałasu, użycia paliwa i konieczności konserwacji.

Produkt Tesli realnie pomoże Ukraińcom. Wynika to z faktu, że ze względu na trwającą wojnę, regularne ostrzały ze strony sił Putina, przerwy w dostawie energii stały się zjawiskiem powszechnym (m.in. uszkodzenia infrastruktury przesyłowej). To w znaczący sposób utrudnia funkcjonowanie cywilom, ale również służbom i wojsku. Dlatego baterie Tesli mogą faktycznie pomóc w tak trudnej rzeczywistości. 

Czytaj też

Starlinki dla Ukrainy

Z kolei Starlinki od samego początku inwazji odgrywają kluczową rolę na polu utrzymania łączności. Chodzi tu nie tylko o obszar cywilny (np. w pociągach), ale również wojskowy. Sprawne kanały komunikacyjne na polu walki i poza nim, to kluczowy element działań sił zbrojnych. 

Na naszych łamach opisywaliśmy także, w jaki sposób ukraińskie wojsko wykorzystuje Starlinki do prowadzenia atakowania pozycji wroga. To prosty schemat: operatorzy dronów identyfikują rosyjskie siły i dzięki Starlinkom łączą się z artylerzystami, którzy dokonują ostrzału adwersarza. Udostępnianie im obrazu na żywo z pola walki odbywa się za pomocą popularnych komunikatorów, takich jak Google Meet i Zoom.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze (2)

  1. ja!

    Tak , za te bateria Jakaś ukraińska szyszka podziękowała już Muskowi, co wyczytałem na jakimś portalu.

  2. OS-INT

    500+ Tesla Powerwalls to keep resilience of Ukraine's medical, social & energy infrastructure. Let me remind you that we have already received 40K+ Starlinks. Thanks @elonmusk for such crucial equipment for 🇺🇦. - Mykhailo Fedorov, Vice Prime Minister for Innovations, Development of Education, Science & Technologies - Minister of Digital Transformation of Ukraine. W nagraniu opublikowanym na Twitterze pojawia się napis: Thank you Elon Musk...

Reklama