„Gdybyśmy mieli media społecznościowe i wolność słowa, to prawdopodobnie nie byłoby to możliwe” – tak na temat powstania obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau wypowiedział się Elon Musk.
W dniach 22-23 stycznia Elon Musk przebywał w Polsce. W poniedziałek w Krakowie wziął udział w konferencji poświęconej antysemityzmowi. W rozmowie z publicystą Benem Shapiro, szef platformy X (dawniej Twitter) wypowiadał się na temat wpływu social mediów na wolność słowa w przestrzeni publicznej.
„Platforma X nastawiona jest na wolność słowa. Jeśli ktoś napisze nieprawdę, można na to zareagować i to skorygować. (…) Jeśli ktoś próbuje forsować fałszywą narrację, na przykład zaprzeczać istnieniu Holocaustu, może natychmiast zostać poprawiony” – czytamy w serwisie Onet. „Nie będzie pokoju, jeśli nie zostanie zatrzymana indoktrynacja (…)” – dodał.
Biorąc pod uwagę fakt, że wielokrotnie media społecznościowe oskarżano o wzmaganie agresji i podziałów społecznych, można powiedzieć, że twierdzenie Muska na temat roli platform społecznościowych jest nad wyraz „optymistyczne”.
Czytaj też
Elon Musk i antysemityzm
Wizyta Muska w takim miejscu jak Auschwitz nie jest przypadkowa. Miliarder próbuje walczyć z łatką antysemity, która przylgnęła do niego w ubiegłym roku. Co spowodowało taki obrót spraw?
W listopadzie 2023 roku Musk zgodził się z jednym z użytkowników platformy X, który twierdził, że Żydzi promują „nienawiść przeciwko białym”. Reakcja właściciela „X” odbiła się szerokim echem. Na wpis zareagował Biały Dom, a reklamodawcy tacy jak Disney czy Warner Bros Discovery wstrzymali publikacje reklam na platformie X. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy w tym tekście.
”W temacie antysemityzmu byłem naiwny. Wokół mnie, w mojej bańce, tego zjawiska właściwie w ogóle nie było” - powiedział Musk podczas poniedziałkowej rozmowy z Shapiro.
Czytaj też
Wizyta w Polsce
We wtorek wizyta Elona Muska w Polsce dobiega końca. Właściciel Tesli weźmie jeszcze udział w nabożeństwie żałobnym na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
„Nie są prowadzone żadne rozmowy, które mają się zakończyć jakimś spotkaniem” – powiedział w poniedziałek minister Krzysztof Gawkowski na antenie RMF FM.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*
/MG