Reklama

Armia i Służby

Siły Powietrzne USA walczą o dominację. Sięgają po technologie

Lockheed Martin Dragon Lady
Lockheed Martin Dragon Lady
Autor. Robert Sullivan/Flickr/Domena publiczna

Pentagon chce, aby amerykańskie siły powietrzne dominowały na niebie. W tym celu sięga po nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja, by nie dać się zepchnąć z piedestału adwersarzom, w tym Chinom.

Reklama

Jak wskazała Lauren Knausenberger (dyrektor ds. informacji departamentu Sił Powietrznych USA), Siły Powietrzne USA muszą być w jeszcze większym stopniu zautomatyzowane, aby utrzymać swoją przewagę nad adwersarzami. W jej opinii to pierwszy krok, jaki należy wykonać – cytuje przedstawicielkę Pentagonu serwis C4isrnet.

Reklama

Podczas wydarzenia organizowanego przez Mitchell Institute for Aerospace Studies podkreśliła, że gdyby amerykańska armia próbowała robić wszystko ręcznie, nie byłaby w stanie uzyskać szybkości, która jest konieczna do zapewnienia skuteczności operacji.

Czytaj też

Być lepszym od Chin

Serwis zwraca uwagę, że obecnie Siły Powietrzne USA korzystają już ze sztucznej inteligencji w ramach procesu konserwacji, szkolenia, analizy danych itd. Co ważne, AI stanowi również fundament zaawansowanego systemu zarządzania polem bitwy.

Reklama

Sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe zapewniają szybkość i elastyczność, a to z kolei pozwala na utrzymywanie i budowanie przewagi nad adwersarzami, posiadającymi rozwinięte zasoby technologiczne, w tym np. Chinami i Rosją.

Czytaj też

Nie tylko teoria

Cytowana przez C4isrnet Lauren Knausenberger stwierdziła, że amerykańskie siły powietrzne „robią bardzo interesujące rzeczy" z AI. Mowa o pracach prowadzonych nie tylko w laboratorium, ale również na polu bitwy.

Przykładem może być wdrożenie w 2020 r. innowacyjnej platformy wspierającej pilotów samolotu obserwacyjnego U-2 Dragon Lady. Rozwiązanie pomaga im efektywniej wykrywać i nawigować. Dla wielu był to przełomowy moment.

Departament Obrony USA aktywnie stawia na nowoczesne technologie i widzi w nich szansę dla Stanów Zjednoczonych. Wydatki publiczne Pentagonu na sztuczną inteligencję, w tym autonomię, wzrosły w ubiegłym roku do 2,5 miliarda dolarów z nieco ponad 600 milionów dolarów w roku 2016.

W kwietniu 2021 r. amerykańskie wojsko prowadziło ponad 600 projektów AI. „Oczekujemy, że w przyszłości sztuczna inteligencja będzie częścią wszystkich naszych platform" – zaznaczyła podczas wydarzenia Lauren Knausenberger.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (1)

  1. Kontrapara

    "posiadającymi rozwinięte zasoby technologiczne, w tym np. Chinami i Rosją." Z tą Rosją to jednak gruba przesada.

Reklama