Reklama

Biznes i Finanse

USA zakazuje sprzedaży sprzętu Huawei i ZTE. Jaki pada argument?

fot. Alejandro Luengo/ Unsplash/ Domena publiczna

Stany Zjednoczone zakazały sprzedaży i importu urządzeń telekomunikacyjnych pięciu chińskich firm, w tym Huawei i ZTE. Argumentują to względami bezpieczeństwa. To pierwszy tak drastyczny ruch amerykańskich regulatorów mimo tego, że wojna handlowa USA z Chinami trwa od lat.

Reklama

Oprócz Huawei i ZTE, zakazano importu oraz sprzedaży sprzętu firm takich, jak: Hikvision, Dahua i Hytera (produkują one sprzęt do nadzoru elektronicznego, w tym – monitoringu oraz systemy radiotelekomunikacyjne).

Reklama

Amerykańska administracja argumentuje swój ruch względami bezpieczeństwa, a serwis brytyjskiego nadawcy publicznego BBC podkreśla, że to pierwszy tak zasadniczy ruch urzędników z USA, mimo że wojna handlowa pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem trwa już kilka lat.

Bezpieczeństwo narodowe i polityka

W odpowiedzi na ruch USA, firma Hikvision stwierdziła, że jej produkty nie stwarzają zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Innego zdania jest Wielka Brytania, w której kamery tego producenta są powoli wycofywane ze wszystkich gmachów rządowych.

Reklama

Czytaj też

Zdaniem Hikvision, cytowanego przez BBC, „decyzja USA nie przyczyni się do ochrony bezpieczeństwa narodowego tego kraju, ale sprawi, że wszystkie amerykańskie małe firmy, władze lokalne i szkoły oraz indywidualni klienci będą odczuwali szkodę, a ochrona ich samych, ich domów, firm i własności będzie dla nich dużo droższa".

BBC przypomina też, że inne firmy, których importu i sprzedaży zakazano w Stanach Zjednoczonych, wielokrotnie argumentowały, iż nie przekazują danych chińskiemu rządowi – a właśnie to leży u podstaw obaw Waszyngtonu.

Decyzja jednogłośna

Organem odpowiedzialnym za wydanie decyzji o zakazie importu i sprzedaży urządzeń telekomunikacyjnych chińskich firm jest Federalna Komisja Komunikacji (FCC). Jak przekazał urząd, członkowie FCC zagłosowali za podjęciem takiej decyzji jednogłośnie.

„FCC jest oddane misji ochrony bezpieczeństwa narodowego przez zapewnienie, iż w naszych granicach nie autoryzowano do użycia sprzętów niegodnych zaufania" – powiedziała cytowana przez BBC szefowa Komisji Jessica Rosenworcel.

Czytaj też

Jak dodała, „nowe reguły są ważną częścią naszych nieustających działań na rzecz ochrony Amerykanów przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego, które ewoluują w obszarze telekomunikacji".

Zakaz sprzedaży i importu urządzeń chińskich firm nie działa wstecz – podkreśla BBC – dlatego firmy te będą mogły w Stanach Zjednoczonych sprzedać te produkty, które już zostały wcześniej dopuszczone do obrotu przez amerykańską administrację.

Możliwe jednak, że ta ostatnia zdecyduje się na zmianę reguł i znajdzie sposób, aby zablokowaćsprzedaż wcześniej dopuszczonych na rynek produktów – zaznacza serwis.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama