Umowa Oracle z polskim dowództwem

Autor. CyberDefence24
Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz Oracle podpisały porozumienie dotyczące współpracy. Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił na konferencji prasowej, że zawarta umowa jest niezwykle ważna dla Polski oraz jej bezpieczeństwa.
Współpraca między polskimi podmiotami a zagranicznymi firmami postępuje naprzód. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, na początku lutego br. premier Donald Tusk zapowiadał nawiązywanie kooperacji z Big Techami. Jednym z przejawów realizacji tych słów było podpisanie memorandum z Google w inwestycji giganta w naszym kraju.
Współpraca dla lepszego cyberbezpieczeństwa
We wtorek 1 kwietnia br. podpisana została kolejna umowa dotycząca współpracy z podmiotem zza Oceanu. Tym razem nie chodzi o cyberbezpieczeństwo - stronami porozumienia zostały bowiem Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) oraz firma Oracle.
Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, zakres dokumentu obejmuje m.in. zapewnienie wczesnego dostępu do informacji i ostrzeżeń dotyczących luk w zabezpieczeniach, rozwój kompetencji w zakresie kryptografii, AI i uczenia maszynowego, czy dzielenie się spostrzeżeniami w zakresie zagrożeń w cyberprzestrzeni.
Jak powiedział obecny przy podpisaniu porozumienia wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, wtorkowe wydarzenie jest przełomowym momentem dla rozwoju cyberbezpieczeństwa w Polsce i kolejnym przykładem współpracy naszego kraju z Ameryką. Przypomniał w tym kontekście postać Tadeusza Kościuszki, który jest bohaterem obu narodów. Zauważył także, że to właśnie cyberprzestrzeń jest pierwszym celem ataku - podpisany dokument jest jednym z elementów jej rozwoju.
Bezpieczeństwo, wymiana informacji i rozwój AI
Musimy działać szybciej niż nasi przeciwnicy. Musimy wiedzieć więcej, reagować szybciej i uczyć się intensywniej niż ktokolwiek inny. Infrastruktura chmurowa musi być odpowiednio zabezpieczona, a kryptologia odgrywa tutaj kluczową rolę” – przekazał w trakcie briefingu szef resortu obrony narodowej. Wskazał również, że oprócz wymiany informacji i bezpieczeństwa, umowa obejmuje także rozwój sztucznej inteligencji.
Za pięć lat – nie za dekady – bez skutecznej implementacji sztucznej inteligencji nie da się zarządzać polem walki, szkolić żołnierzy ani koordynować logistyki armii. Chcemy być najlepsi na świecie, dlatego podpisujemy umowy z najlepszymi firmami na świecie” – dodał Kosiniak-Kamysz.
Dowódca Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. dyw. Karol Molenda przypomniał, że Polska jest jednym z najbardziej atakowanych krajów w cyberprzestrzeni na świecie. Umożliwiło to jednak zdobycie ogromnej ilości doświadczenia.
Ta umowa pozwala nam budować wspólne zespoły zadaniowe, które z jednej strony będą wymieniać się informacjami o zagrożeniach, a z drugiej rozwijać wiedzę naszych ekspertów. Od dziś nasi specjaliści będą mogli swobodnie wymieniać się informacjami o zagrożeniach, które mogą materializować się w naszych systemach” – wyjaśnił Dowódca Komponentu Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany