Reklama

Technologie

Wsparcie edukacji cyfrowej. Ministerstwo ogłasza wyniki naboru szkoleń

Resort cyfryzacji ogłosił wyniki ostatniego naboru szkoleń mających na celu walkę z wykluczeniem cyfrowym. Ile pieniędzy otrzymają zwycięzcy?
Resort cyfryzacji ogłosił wyniki ostatniego naboru szkoleń mających na celu walkę z wykluczeniem cyfrowym. Ile pieniędzy otrzymają zwycięzcy?
Autor. Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk/Unsplash

Ministerstwo Cyfryzacji rozstrzygnęło ostatni nabór programów mających na celu podnoszenie kompetencji cyfrowych w Polsce. 5 projektów otrzyma wsparcie w łącznej wysokości ok. 40,4 milionów złotych. Umiejętności cyfrowe ma uzyskać ponad 16 tys. osób.

Podczas środowego przemówienia w trakcie konferencji Masters and Robots, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poruszył temat walki z wykluczeniem cyfrowym, mówiąc, że nie można zapominać o zastosowaniu AI w edukacji.

„Nabywanie kompetencji cyfrowych i najmłodszych i najstarszych, szczególnie w tej najstarszej grupie, gdzie jesteśmy najbardziej wykluczeni, musi być wsparte procesami” – powiedział wiceszef rządu.

Czytaj też

Reklama

Walka z wykluczeniem cyfrowym

Również w środę 23 października Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło wyniki ostatniego naboru projektów do uzyskania wsparcia dla szkoleń osób wykluczonych cyfrowo. Jak wskazuje resort, podstawowe umiejętności cyfrowe są warunkiem wstępnym działalności w społeczeństwie i na rynku pracy.

Poważnym problemem jest więc brak umiejętności posługiwania się urządzeniami czy usługami elektronicznymi, co naraża na efektywniejsze oddziaływanie dezinformacji.

„Osoby, które (w wyniku różnych czynników – sytuacji materialnej, wieku, miejsca zamieszkania) nie nadążają za szybkimi zmianami technologicznymi, narażone są na wykluczenie. Ważne jest, by obywatele naszego kraju poruszali się po świecie cyfrowym coraz sprawniej” – wskazuje Ministerstwo.

Czytaj też

Reklama

Pięć podmiotów otrzyma łącznie 40,4 mln zł

Metodą walki z wykluczeniem cyfrowym są szkoleniaResort zorganizował konkursy na uzyskanie wsparcia do nich w ramach Krajowego Planu Odbudowy, dzięki którym 16,1 tys. mieszkańców 10 województw uzyska e-kompetencje na poziomie minimum podstawowym. Ostatnia transza pieniędzy to suma 40,455 mln zł. 

Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji, pieniądze na organizację szkoleń uzyskały: Edukacja Bez Barier – Fundacja na Rzecz Rozwoju Edukacji w PolsceFundacja Asuncion MoreraWarmińsko – Mazurski Zakład Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie oraz Stowarzyszenie Humaneo

MC deklaruje, że w ramach tych szkoleń ponad 16 tysięcy osób wykluczonych cyfrowo zyska co najmniej podstawowe umiejętności.

Resort wskazał także na kwestię związaną z celami Unii Europejskiej. Wspólnota przewidziała bowiem, że do 2030 roku 20 mln zatrudnionych specjalistów w branży ICT ma osiągnąć równowagę płci, zaś 80 proc. dorosłych ma posiadać co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama