Reklama

Technologie

Ukraina inwestuje w młodych. Wielkie pieniądze na szkolenie

wojsko ukraina wojna rosja dron
Ukraińscy żołnierze z dronem.
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/X

Ukraina zainwestuje blisko 2 mld hrywien w szkolenie obronne młodych obywateli. Znaczna część pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup nowoczesnego sprzętu. Młodzież będzie uczyła się nie tylko obsługi dronów.

Reklama

Ukraiński rząd przeznaczył 1,74 mld hrywien (blisko 180 mln zł) na szkolenie oraz kształtowanie właściwych postaw i nawyków wśród młodych obywateli. Finansowanie ma unowocześnić, a tym samym podnieść, efektywność lekcji dotyczących obrony ojczyzny (przedmiot „Obrona Ukrainy”). 

Reklama

Wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow poinformował, że 100 mln hrywien pokryje koszty związane z doskonaleniem zawodowym nauczycieli, a z pozostałej kwoty (1,64 mld) zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt. Jaki? 

Mowa o m.in. innowacyjnych symulatorach do nauki sterowania dronami; zestawach edukacyjnych do nauki druku 3D, elektroniki oraz prowadzenia komunikacji; symulatorów niesienia pierwszej pomocy; a także nowoczesnych strzelnic. „Lekcje »Obrona Ukrainy« muszą stawić czoła współczesnym wyzwaniom oraz wymaganiom technologicznym” – zaznaczył Mychajło Fedorow w swoim wpisie na Telegramie. Podziękował rządowi oraz resortowi nauki za podjęcie konkretnych działań.

Reklama

Pieniądze będzie można wykorzystać przez cały przyszły rok – deklaruje resort edukacji.

Czytaj też

Czego uczą się Ukraińcy?

Warto podkreślić, że Ukraińcy kładą duży nacisk na budowanie właściwych zdolności i umiejętności obronnych wśród najmłodszych obywateli. Młodzież uczy się np. o dronach, które stanowią obecnie jeden z istotniejszych instrumentów wojen i konfliktów. Tego typu tematyka została włączona w tym roku do programu nauczania w szkołach. 

Ponadto, Ukraińcy uczą się podstaw myślenia taktycznego oraz rozumienia środowiska operacyjnego.

Cyfryzacja, innowacje oraz nowoczesne technologie to fundamenty efektywnego funkcjonowania państwa w czasie wrogiej inwazji.
Mychajło Fedorow, minister transformacji cyfrowej Ukrainy

Czytaj też

„To może uratować im życie”

„W warunkach pełnoskalowej wojny lekcje przedmiotu »Obrona Ukrainy« nabierają nowego znaczenia. Nie są to tematy abstrakcyjne, lecz konkretne umiejętności i wiedza, z którą uczniowie mają do czynienia na co dzień” – stwierdził minister edukacji Ukrainy Oksen Lisowyj. 

Jak dodał, dzięki zajęciom młodzi obywatele wiedzą, jak zachowywać się w czasie sytuacji kryzysowych. Potrafią udzielać pierwszej pomocy, chronić siebie i innych, obchodzić się z materiałami wybuchowami, korzystać z dronów itp. „To może uratować im życie” – zaznaczył szef resortu edukacji.

Czytaj też

Wsparcie partnerów

Jednak nie byłoby to możliwe bez wsparcia zagranicznych partnerów. Technologia wykorzystywana w ukraińskich szkołach przekazywana jest przez m.in. zachodnie państwa.

Wystarczy wspomnieć o Starlinkach, które od samego początku rosyjskiej inwazji trafiają za naszą wschodnią granicę. Inicjatywę zapoczątkował sam Elon Musk, lecz z czasem w akcję dołączyły się rządy, na czele z polskim.

Czytaj też

Ile Starlinków ma Ukraina?

Tylko w ostatnim czasie nasz kraj przekazał kolejnych 5 tys. terminali Starlink, o czym w czwartek (21 grudnia br.) poinformował Mychajło Fedorow. Jak wskazał, obecnie na Ukrainie jest 47 tys. terminali od SpaceX, z czego 19,5 tys. przesłała Polska.

Urządzenia trafiają do m.in. szkół w regionach przyfrontowych, dzięki czemu młodzi Ukraińcy mogą nie tylko nabywać podstawową wiedzę, ale również rozwijać umiejętności na czas kryzysu, w ramach przedmiotu „Obrona Ukrainy”.

Czytaj też

Nowa aplikacja dla uczniów

Co więcej, nasi sąsiedzi intensywnie pracują nad nową aplikacją Mriya. Jak na razie niewiele o niej wiadomo. Z założenia ma to być narzędzie „odmieniające proces edukacji” z przeznaczeniem dla dzieci, rodziców i nauczycieli. „Mriya jest rozwijana i już na początku 2024 r. planujemy ją oficjalnie zaprezentować” – zapowiedział minister transformacji cyfrowej. Wówczas ma też wystartować program pilotażowy w pierwszych szkołach.

Bieżące informacje na temat Ukrainy znajdziecie w zakładce: Wojna na Ukrainie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (2)

  1. ACAN

    Kiedyś jeszcze w szkole podstawowej miałem taki przedmiot jak Przysposobienie Obronne (PO). Jeżdziliśmy na strzelnice poznawaliśmy sygnały alarmowe pierwsza pomoc itp. Ciekawe kiedy ktoś podejmie decyzję o powrocie podobnego przedmiotu nauczania do szkół

  2. eee

    U nas powinni wprowadzic taka edukacje, i szkolenie strzeleckie taktyki, podstawowe, uzbrojenia na poziomie drużyny plutonu. Pierwsza pomoc, zasady taktyki łacznosci, etc j.w wyżej w tekscie. Cześć w aplikacjach lub na serwerze, czesc na etatach nauczycieli, ludzi lub emerytow, rezerwistow z armi, sa stowazyszenia ochotnicy, WOT Nam tez moga byc potrzebne rezerwy.

Reklama