Social media
Ukraińskie schrony. Rosja chce wywołać chaos
Dla wielu Ukraińców publiczne schrony to jedyne miejsce zapewniające większe poczucie bezpieczeństwa w czasie rosyjskich ataków. Kreml stara się to wykorzystać.
Rosja nieustannie prowadzi działania przeciwko Ukrainie. Konwencjonalne ataki stały się codziennością naszych wschodnich sąsiadów. Wycie syren stało się normalnością i nieodłącznym elementem życia. Alarmy bombowe dają im znać, że należy się ukryć, najlepiej udając się do schronów. I to stara się wykorzystać Rosja.
Czytaj też
Płatne schrony?
Ukraińskie Centrum Zwalczania Dezinformacji wykryło nową kampanię dezinformacyjną Kremla. W sieci pojawiło się nagranie, na którym niezidentyfikowana osoba „informuje”, że w trakcie ataków z powietrza wejście do schronów na Ukrainie jest płatne. Materiał zyskuje rozgłos dzięki udostępnianiu przez prorosyjskie kanały w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Telegramie.
Czytaj też
Słabej jakości fake
Filmik to przykład fake newsa. Centrum wyjaśnia, że w rzeczywistości miejsca schronienia są w pełni darmowe.Poza tym nagranie zawiera błędy ortograficzne oraz brakuje informacji o lokalizacji rzekomego płatnego schronu. W ocenie naszych wschodnich sąsiadów, mówimy o fake’u „słabej jakości”.
Czytaj też
Osłabić Ukrainę
Nie będzie przesadnym stwierdzenie, że dla Rosji każdy temat jest dobry, aby uderzać w Ukrainę i jej partnerów. Kreml zbudował prawdziwą machinę propagandy i dezinformacji w celu podniesienia skuteczności realizowanych operacji informacyjnych i psychologicznych. Składają się na nią nie tylko państwowe media, ale również siatka mediów zagranicznych, farmy botów i trolli oraz – a może przede wszystkim – osoby z wysokich szczebli władzy, jak np. Maria Zacharowa.
Rozpowszechnianie fake newsa o płatnych schronach ma zdyskredytować władze lokalne i rząd w Kijowie. Pokazać, że elity próbują zarobić na swoich obywatelach nawet w czasie wojny, tym samym pozbawiając biedniejszych możliwości ochrony.
Moskwa chce też w ten sposób wywołać chaos w kraju i zniechęcić Ukraińców do władz państwowych. Wszystko po to, aby realizować własne interesy, bo podzielonym społeczeństwem łatwiej manipulować. Mniejsze morale, to słabsze zaangażowanie w stawianie oporu.
O sytuacji za naszą wschodnią granicą piszemy na bieżąco: Wojna na Ukrainie.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany