Technologie
Polityka kwantowa odsunięta w czasie
![standerski ministerstwo cyfryzacji](https://cdn.defence24.pl/2025/02/10/800x450px/aXf0e2egTDUOBMx5YqVuV37KPvCMSlvhhxxStDN6.usgy.jpg)
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL)/X
O przyjęcie Narodowego Programu Kwantowego wybitni polscy naukowcy apelowali do rządu już wiosną ubiegłego roku. Dokument miał być gotowy na początku 2025 r., jednak termin został przeszacowany i wskazano nowy.
Polska ma duży potencjał rozwoju technologii kwantowych. Mówimy o dziedzinie, która – według części badaczy – będzie przełomowa w wielu sektorach, w tym bezpieczeństwie. Jednak aby tak się stało, konieczne jest odpowiednie „zaopiekowanie się” branżą i stworzenie warunków do pracy nad tą rewolucyjną technologią. Tu ważną rolę odgrywa państwo.
Wyścig kwantowy. Polska ma dobrą pozycję startową
„W Polsce mamy niezwykle silną fizykę kwantową. Można śmiało powiedzieć, że polscy fizycy współtworzyli podwaliny technologii kwantowych” – mówił w rozmowie z naszym portalem wybitny naukowiec prof. Konrad Banaszek, prowadzący badania z zakresu technologii kwantowych i fotoniki.
Podkreślił dokonania wielu krajowych ośrodków, wskazując przede wszystkim na dorobek i tradycje Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Wrocławskiej oraz Instytut Fizyki PAN.
W Polsce świadomość naszego potencjału jest niewielka. Co nie zmienia faktu, że jeżeli chodzi o technologiczny wyścig kwantowy, który obecnie obejmuje już cały świat, to pozycję startową mamy bardzo silną.
Prof. Konrad Banaszek dla CyberDefence24
Kiedy program kwantowy?
Nasz kraj jest stroną m.in. unijnej Deklaracji dotyczącej Technologii Kwantowych (Quantum Pact) i ma brać udział w takich inicjatywach UE jak np. European High Performance Computing oraz European Quantum Communication Infrastruture – podaje Ministerstwo Cyfryzacji.
A co z Narodowym Programem Kwantowym? Jak przypomina Dziennik Gazeta Prawna, już w marcu ub. r. Klaster Q – Klaster Technologii Kwantowych (jego członkiem jest m.in. prof. Banaszek) zaapelował do resortu nauki i szkolnictwa wyższego o przyjęcie dokumentu, zakładającego wsparcie tej przełomowej branży.
Pod koniec roku padły zapowiedzi ze strony Ministerstwa Cyfryzacji, że trwają prace nad programem. Miał być szykowany na I kwartał 2025 r. Jednak jak dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna, po rozmowie z wiceszefem resortu Dariuszem Standerskim, nie uda się zrealizować zapowiadanego celu. Dokument ma być gotowy najwcześniej w II kwartale bieżącego roku.
Technologie kwantowe nie mogą być drugą AI
Na łamach naszego portalu prof. Konrad Banaszek podkreślił, że rozwój technologii kwantowych to ogromna szansa dla Polski. Nie tylko pod względem gospodarczym, ale też m.in. pozycji geopolitycznej.
W jego ocenie nie możemy przespać momentu, podobnie jak to ma miejsce obecnie ze sztuczną inteligencją, bo z negatywnymi konsekwencjami będziemy mierzyć się przez kolejne dekady.
Co się stanie, jeśli zaniedbamy technologie kwantowe? Widzimy właśnie w obszarze AI, nad czym głęboko ubolewam. W kraju inicjatywy AI walczą o przetrwanie, polscy specjaliści budują modele AI w USA, rodzime startupy szukają kapitału poza Polską, a na dokładkę zostaliśmy objęci sankcjami USA na dostawy procesorów. Wszystko dlatego, że zabrakło odwagi podejmowania decyzji „zanim AI było modne", zanim technologia zaczęła docierać pod strzechy.
Prof. Konrad Banaszek dla CyberDefence24
Państwo musi zainwestować w technologie kwantowe
W związku z tym, naukowiec zaapelował do państwa o jak najszybsze zainwestowanie w polskie technologie kwantowe. Dzięki nim badacze mogliby rozwinąć swoje prace i realnie budować pozycje naszego kraju w branży.
„Sukcesu nie osiągniemy kupując za granicą prototypowe komputery kwantowe czy importując technologie szyfrowania kwantowego, które możemy wytworzyć sami” – podsumował nasz rozmówca.
Cały wywiad z prof. Banaszkiem jest dostępny w dwóch częściach:
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?