Reklama

Technologie

Bill Gates o sztucznej inteligencji: „To największy postęp technologiczny od lat”

Fot. Kuhlmann /MSC/Wikimedia Commons/CC 3.0

Współzałożyciel Microsoftu napisał tekst, w którym dzieli się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi sztucznej inteligencji. W 7-stronnicowym liście pisze o swoich największych nadziejach związanych z rozwojem tego narzędzia.

Opublikowany we wtorek tekst Billa Gatesa jest komentarzem na temat zmian, jakie w naszym życiu wprowadza pojawienie się sztucznej inteligencji. Zdaniem Gatesa, powszechne pojawienie się AI można porównać do takich wydarzeń w historii technologii, jak powstanie mikroprocesorów, komputera osobistego, internetu czy telefonu komórkowego.

Co ciekawe, publikacja zbiegła się w czasie z informacją Google o udostępnieniu Barda do części użytkowników w USA i Wielkiej Brytanii.

Trzy sektory

W swoim tekście Bill Gates podkreślił, że istnieją trzy sektory, które - jego zdaniem - mają szczególną szansę na rozwój, wynikający z pojawienia się sztucznej inteligencji. Chodzi o zmiany na rynku pracy, edukację oraz ochronę zdrowia.

W pierwszym przypadku Gates wspomniał o tym, że AI może być skutecznie wykorzystywana jako cyfrowy asystent osobisty czy zintegrowane narzędzie z usługami Microsoft Office. To współdziałanie ma usprawnić rynek pracy i zwiększyć jej efektywność. W kontekście medycyny i edukacji zwrócił zaś uwagę na szansę odbiurokratyzowania tych dziedzin.

Czytaj też

Szansa na zmniejszenie nierówności?

Jak czytamy w BBC, zdaniem Gatesa, sztuczna inteligencja może być pozytywnie wykorzystana do zmniejszania światowych nierówności, które mogą się jeszcze powiększać w związku z negatywnymi skutkami zmian klimatycznych. Według niego „sztuczna inteligencja może pomóc w projektowaniu nasion dostosowanych do lokalnych klimatów czy tworzenia szczepionek dla zwierząt gospodarskich".

Nie wszystko idealne

Ogólny obraz wypowiedzi Gatesa dotyczący sztucznej inteligencji jest optymistyczny. Są jednak elementy, które jego zdaniem mogą budzić niepokój. Chodzi tu głównie o nadużycia, których w kontekście AI mogą dopuścić się ludzie. Druga obawa dotyczy ewentualnego stworzenia „super sztucznej inteligencji", będącej w stanie „określać własne cele".

Cały tekst Billa Gatesa dostępny jest pod linkiem dostępnym TUTAJ.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze