Reklama

Technologie

Papież apeluje w sprawie sztucznej inteligencji. „Etyka to coś więcej, niż algorytmy”

Papież Franciszek apeluje ws. rozwoju sztucznej inteligencji.
Papież Franciszek apeluje ws. rozwoju sztucznej inteligencji.
Autor. Ágatha Depiné/Unsplash

W czwartek papież Franciszek zaapelował o stworzenie światowego traktatu dotyczącego sztucznej inteligencji. Dokument miałby zapewnić ramy etycznego rozwoju AI, którego – zdaniem głowy Kościoła – nie można zostawiać jedynie w gestii firm technologicznych.

Reklama

Czas wystosowania apelu głowy Kościoła nie jest przypadkowy. Dokument został przygotowany w związku z Światowym Dniem Pokoju (1 stycznia - red.) i pojawia się po tym, jak Unia Europejska uchwaliła AI Act, o którym więcej pisaliśmy na łamach CyberDefence24 m.in. w tym tekście.

Reklama

Zdaniem papieża, technologia pozbawiona ludzkich cech, takich jak współczucie czy umiejętność wybaczania stanowi dla nas duże zagrożenie – informuje Associated Press.

Czytaj też

AI i sektor zbrojeniowy

Od momentu upublicznienia ChatuGPT w listopadzie 2022 roku, nie ustają dyskusje w sprawie zagrożeń, które może przynosić rozwój sztucznej inteligencji. Obawy ekspertów dotyczą m.in. rynku pracy czy praw autorskich. Na te aspekty zwraca uwagę Franciszek, ale możliwych problemów dostrzega znaczniej więcej.

Reklama

Za największe zagrożenie papież uznaje wykorzystanie AI przez sektor zbrojeniowy. Odniósł się przy tym do systemów broni autonomicznej LAWS (ang. Lethal Autonomous Weapons Systems) wzywając do „sensownego, jednolitego ludzkiego nadzoru nad śmiercionośną bronią autonomiczną”. Tłumaczył przy tym, że „świat nie potrzebuje nowych technologii, które jedynie promują szaleństwo wojny”.

Czytaj też

Coraz więcej obaw

Według papieża, kolejnym ogromnym zagrożeniem dotyczącym sztucznej inteligencji jest tworzenie systemów, które mogą kategoryzować i inwigilować ludzi. Jego zdaniem, technologia może być wykorzystana do oceny, komu należy przyznać kredyt hipoteczny, prawo do azylu czy wyliczenia szansy na popełnienie przestępstwa przez osobę, która już kiedyś była skazana.

„Nie możemy pozwolić na to, by algorytmy określały, jak mamy rozumieć prawa człowieka i by odkładały na bok tak ważne wartości, jak współczucie, przebaczenie czy możliwość osobistej zmiany i chęci poprawy i zostawienia przeszłości za sobą” – stwierdził papież.

„Wyjątkowa zdolność oceny moralnej i decyzji etycznych to coś więcej niż kompleksowy zbiór algorytmów. Ta zdolność nie może być zredukowana do programowania maszyny” – dodał.

/MG

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Komentarze

    Reklama