Reklama

Armia i Służby

usa żołnierze wojsko

Strategia AI Pentagonu. Amerykanie chcą odstraszać

Pentagon opublikował strategię dotyczącą sztucznej inteligencji. Realizacja jej założeń ma odstraszać wrogów i budować przewagę USA nad rywalami. Dowódcy i żołnierze mają zyskać wyjątkowe zdolności.

Reklama

Departament Obrony USA opublikował strategię dotyczącą wykorzystania danych, analityki i sztucznej inteligencji (AI) w amerykańskim wojsku. Dokument ujednolica dotychczasowe wytyczne i ma na celu poprawę środowiska organizacyjnego tak, aby dowódcy i żołnierze mogli „podejmować szybkie, świadome decyzje, opierając się na wysokiej jakości danych, zaawansowanej analityce i sztucznej inteligencji”.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Dekady inwestycji

Pentagon wskazuje, że od ponad 60 lat inwestuje w technologię sztucznej inteligencji i analizy danych. Dzięki wysiłkom trwającym od dekad, obecnie Departament Obrony ma dysponować rozwiązaniami gwarantującymi jakość i poszanowanie wartości.

To efekt m.in. licznych eksperymentów i ćwiczeń z użyciem AI oraz danych, co prowadziło do rozwoju tej dziedziny. W ten sposób Amerykanie starają się wykorzystywać możliwości sztucznej inteligencji w wojsku, budując fundamenty pod coraz szersze jej bojowe użycie.

„Naszym zadaniem jest upowszechnienie tego typu technologii w Pentagonie” – wskazuje Departament Obrony USA.

Czytaj też

Zwiększenie skuteczności Pentagonu

Opublikowana 3 listopada br. strategia zastępuje edycje z minionych lat (2018 i 2020), czerpiąc z nich to, co odpowiada współczesnym i przyszłym czasom. Ma stanowić wyraz chęci kontynuacji cyfrowej transformacji amerykańskiego wojska.

Strategia zakłada „zwinne podejście” do wdrożenia jej postanowień oraz technologii AI. Tu kluczowe mają być: szybkość dostarczania rozwiązań, ciągłe zdobywanie wiedzy i odpowiedzialny rozwój.

„Przyspieszenie wdrażania zaawansowanych technologii (…) to bezprecedensowa szansa na wyposażenie liderów (…) w dane, dzięki którym mogą szybciej podejmować lepsze decyzje, od sal konferencyjnych po pole bitwy” – ocenia Pentagon.

W ocenie zastępcy sekretarz obrony USA Kathleen H. Hicks wyposażenie armii w tego typu narzędzia podniesie efektywność operacji Pentagonu, zwiększy skuteczność działań bojowych oraz stworzy możliwości zastosowania nowatorskich koncepcji.

Czytaj też

Wspólne wysiłki na każdym szczeblu

Jak zwrócono uwagę w dokumencie, wykorzystanie możliwości AI i danych nie leży w wyłącznej odpowiedzialności pojedynczej organizacji bądź programu.

Zdaniem Amerykanów, mówimy o procesach i zjawiskach wymagających podejmowania wspólnych wysiłków „każdej jednostki, każdego dowódcy i żołnierza oraz naszych partnerów i sojuszników na całym świecie”.

Czytaj też

Hierarchia potrzeb

W strategii przedstawiono „hierarchię potrzeb AI”. Graficznie przypomina piramidę, której fundament stanowią dane wysokiej jakości. Wynika to z faktu, że rzetelna analityka wymaga wiarygodnych, prawdziwych informacji.

Szczebelek wyżej znajdują się podstawowe modele i wizualizacje oraz wyniki analiz, które mają pozwolić osobom wysokiej rangi w Pentagonie zrozumieć środowisko, w tym kluczowe zmiany wpływające na jego charakter.

Na szczycie umiejscowiono „odpowiedzialną sztuczną inteligencję”, czyli wdrożenie, rozwijanie i wykorzystanie technologii AI w ramach Pentagonu, zgodnie z zasadami etycznymi Departamentu.

Czytaj też

Amerykanie chcą odstraszać

Realizacja postanowień strategii ma także wzmacniać działania odstraszające. Amerykanie tłumaczą to faktem, że zastosowanie sztucznej inteligencji i wysokiej jakości danych sprawi, iż USA będą posiadały przewagę decyzyjną nad wrogami.

„Pomimo, że nasi strategiczni rywale mają ambitne cele dotyczące AI, Stany Zjednoczone i ich siły zbrojne posiadają przewagę strukturalną w odniesieniu do talentów, doświadczenia bojowego, dostępności technologii i integracji systemów, nie mówiąc już o wartościach, które kierują naszymi działaniami” – podkreśla Kathleen H. Hicks.

Jak dodaje, Stany Zjednoczone nie wyprzedzą konkurentów naśladując ich. Sukces zależy od kierowania się własnymi mocnymi stronami. Przedstawicielka Pentagonu wskazuje tu na  m.in. wartości demokratyczne, zróżnicowane i otwarte społeczeństwo, pomysłowość, bazę technologiczną oraz sojuszników i partnerów.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama