Kilkaset Starlinków pomoże w wyborach

Autor. By OSCE Parliamentary Assembly from Copenhagen, Denmark - Polling station in Warsaw, 15 October 2023, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=138976491
Ponad połowa z posiadanych przez Instytut Łączności terminali Starlink zostanie użyczona samorządom na potrzeby organizacji wyborów prezydenckich – przekazało redakcji CyberDefence24 Ministerstwo Cyfryzacji. Urządzenia są w dalszym ciągu użytkowane na obszarach dotkniętych powodzią, lecz nie na potrzeby bezpośredniego przeciwdziałania jej skutkom.
Trwające dyskusje dotyczące zakupów i wykorzystania Starlinków przez Polskę otrzymały po świętach wielkanocnych dodatkowe paliwo. Na łamach CyberDefence24 opisywaliśmy odpowiedź wiceministra cyfryzacji Michała Gramatyki na interpelację poselską, która ujawniała doniesienia o zakupieniu przez Polskę tysiąca terminali na potrzeby krajowe. Znalazły one zastosowanie podczas powodzi czy w trakcie wyborów w latach 2023-2024.
Rządowe Starlinki pracują. Tysiąc sztuk wystarcza
Zwróciliśmy się z pytaniami dotyczącymi wspomnianych urządzeń w kontekście krajowym do Ministerstwa Cyfryzacji. Resort przekazał nam, że obecna liczba aktywnych wypożyczonych terminali wynosi 350, zaś w najbliższym czasie zwiększy się o kolejne 50.
„Terminale, które dotychczas zostały wypożyczone jednostkom sektora finansów publicznych, służą co do zasady łączności zapasowej i uzupełniającej podstawowe sposoby łączności” – wyjaśnia ministerstwo na łamach naszego portalu. Dodano również, że obecnie nie ma planów zakupienia dodatkowych urządzeń.
Starlinka „krajowego” może wypożyczyć każdy podmiot, który wykonuje zadania publiczne, a działanie systemu jest konieczne do ich prawidłowej realizacji. W ten sposób z urządzeń mogą korzystać nie tylko jednostki sektora finansów publicznych (warunek dotyczący zadań musi być bezwzględnie przestrzegany).
„W przypadku terminali udostępnianych na potrzeby przeprowadzenia wyborów koszty usług oraz niezbędnej logistyki ponosi budżet państwa. W pozostałych przypadkach koszty usług i obsługi technicznej ponoszą użytkownicy. Samo udostępnienie jest bezpłatne, pobierana jest jednak jednorazowa opłata pokrywająca koszt wysłania terminala” – precyzuje resort cyfryzacji.
Starlinki w gminach dotkniętych powodzią
Dopytaliśmy Ministerstwo Cyfryzacji czy terminale wciąż są użytkowane na obszarach dotkniętych przez zeszłoroczną powódź. Otrzymaliśmy potwierdzenie, że w ramach nieodpłatnego użyczenia i i odpłatnego korzystania z usług obecnie prowadzona jest współpraca z trzema gminami (Kłodzko, Nysa i Szczytna) oraz Opolskim Urzędem Wojewódzkim.
„Nieodpłatne udostępnienie Starlinków w ramach akcji przeciwpowodziowej było realizowane na rzecz Państwowej Straży Pożarnej i zakończyło się w październiku 2024 r. Obecnie Starlinki nie są użyczone nieodpłatnie na potrzeby bezpośredniego przeciwdziałania skutkom powodzi” – zaznacza resort w odpowiedzi dla naszej redakcji.
Gminy otrzymają terminale na wybory
Czy w nadchodzących wyborach terminale również będą miały swoje „pięć minut”? Z informacji przekazanych nam przez ministerstwo wynika, że gminy otrzymały oferty wsparcia w zakresie łączności satelitarnej. Część z nich odpowiedziała zgłoszeniami dotyczącymi zapotrzebowania na Starlinki podczas wyborów prezydenckich.
„Obecnie trwa proces zawierania z gminami umów nieodpłatnego użyczenia sprzętu. Szacujemy, że ostatecznie zostanie użyczonych ok. 600 terminali” – czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Cyfryzacji.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany