Cyberbezpieczeństwo
Pomoc dla powodzian. Oszuści w rękach policji
W sieci pojawiają się kolejne fałszywe zbiórki dla powodzian. Policja ma pełne ręce roboty a w wyłapywaniu oszustów wspiera ją wojsko. Dwie następne osoby usłyszały zarzuty.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) zatrzymali dwie osoby, wobec których istnieje podejrzenie, że założyły fałszywe zbiórki dla powodzian. To kolejne przypadki wykorzystania sytuacji kryzysowej związanej z żywiołem, jaki w połowie września dotknął południową i zachodnią część Polski.
Czytaj też
Zbiórka dla zwierząt. 6 poszkodowanych
„Pierwsza z fałszywych zbiórek dotyczyła zbiórki pieniędzy na rzecz zwierząt poszkodowanych w wyniku powodzi” – czytamy w komunikacie CBZC. Poszkodowanych było 6 osób, które przekazały na – jak myślały – szczytny cel łącznie 190 zł.
W tym przypadku Policja zatrzymała 29-letnią kobietę mieszkającą w powiecie lublinieckim. Usłyszała zarzuty dotyczące oszustwa.
Czytaj też
18-latek chciał zarobić
Z kolei inna fałszywa zbiórka dotyczyła rzekomo pomocy dla mieszkańca Nysy, który miał ucierpieć w wyniku wielkiej wody. Założycielem okazał się być 18-latek, który został zatrzymany w Suwałkach. Szybka reakcja policji sprawiła, że nikt nie został oszukany.
Młodemu mężczyźnie przedstawiono zarzut usiłowania oszustwa.
Czytaj też
Fałszywe zbiórki. Apel policji
Każda sytuacja kryzysowa, taka jak np. powódź, to okazja dla przestępców, którzy żerując na naszej empatii i chęci pomocy, próbują się wzbogacić. CBZC ostrzega przed oszustami i apeluje o czujność, zdrowy rozsądek i weryfikowanie zbiórek oraz ich założycieli.
Czytaj też
Wojsko pomaga policji
Fałszywe zbiórki to był jeden z tematów podczas konferencji Cyber24 Day, organizowanej przez naszą redakcję. W trakcie panelu poświęconemu cyberprzestępczości, nadinsp. Adam Cieślak, Komendant CBZC, podkreślił, że każdego dnia jego funkcjonariusze śledzą oszukańczą aktywność w sieci, wykorzystującą tematykę ostatniej powodzi.
Przedstawiciel cyberpolicji zwrócił uwagę na współpracę jego Biura z Wojskiem Obrony Cyberprzestrzeni, które aktywnie wspiera CBZC w wyłapywaniu oszustów. Na naszych łamach informowaliśmy o powołaniu w WOC specjalnego zespołu, którego zadaniem jest wykrywanie cyberprzestępców, w tym organizatorów fałszywych zbiórek.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany