NIK: Cyberbezpieczeństwo w samorządach kuleje. Ministerstwo odpowiada

Autor. Freepik.com
Wicepremier Krzysztof Gawkowski wielokrotnie powtarzał, że samorządy to „miękkie podbrzusze cyberbezpieczeństwa”. To stwierdzenie popierają wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli, która zidentyfikowała liczne nieprawidłowości.
Brak polityk ciągłości działania, niewystarczające zabezpieczenia fizyczne czy nieprawidłowości dotyczące kopii zapasowych – to tylko niektóre ustalenia Naczelnej Izby Kontroli, które nie napawają optymizmem.
„Większość skontrolowanych samorządów nie podejmowała skutecznych i rzetelnych działań na rzecz bezpieczeństwa informacji. NIK negatywnie oceniła przygotowanie do zapewnienia ciągłości działania systemów informatycznych w 71% urzędów, a istotne nieprawidłowości w tym zakresie wystąpiły w 23 z 24 badanych jednostek” – stwierdzono w komunikacie z 17 kwietnia br.
Ataki na samorządy
Samorządy również padają ofiarami cyberprzestępców. Z racji na zakres przetwarzanych informacji, jednostki mogą zawierać wiele danych osobowych. Dobrym przykładem był zeszłoroczny atak ransomware na Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie, gdzie zakres naruszenia ochrony obejmował m.in. numery PESEL, adresy zameldowania czy imiona rodziców.
Cyberprzestępcy twierdzili, że wykradli dane 80 tysięcy osób – dotychczas nie potwierdzono oraz nie obalono tego twierdzenia, ponieważ Starostwo „nie miało informacji”, zaś CBZC i Prokuratura nie udzieliła nam informacji dot. zakresu ew. wycieku danych z racji na prowadzone czynności.
Kolejnym naocznym przykładem są ataki na stacje uzdatniania wody (Tolkmicko, Małdyty i Sierakowo) oraz oczyszczalnie ścieków (m.in. Kuźnica, Witkowo). Z komunikatu Pełnomocnika Rządu ds. cyberbezpieczeństwa wynika, że ataki na urządzenia ICS/OT miały „realny wpływ na działanie fizycznych systemów, a jego konsekwencje były odczuwalne dla użytkowników końcowych dostarczanej usługi.”
Podczas lutowej konferencji prasowej dotyczącej projektu „Cyberbezpieczny Rząd” minister cyfryzacji przekazał, że takie ataki mogą prowadzić do przerw w dostawach wody. Zapewnił jednocześnie, że wszystkie jednostki dotknięte działaniami cyberprzestępców uzyskały wsparcie.
16 kwietnia wicepremier Krzysztof Gawkowski przekazał, że w ostatnich dniach udało się odeprzeć „17 z 18 ataków” na wodociągi i kanalizacje. Tego samego dnia udało nam się ustalić, że ofiarą prorosyjskiej grupy cyberprzestępców padła Centralna Przepompownia Ścieków w Witkowie (woj. Wielkopolskie).
Naczelna Izba Kontroli o samorządach
Raport NIK obrazuje konieczność zmian w polskich samorządach.
„Ponadto w 71% kontrolowanych urzędów stwierdzono, że nie były one przygotowane do zapewnienia ciągłości działania systemów informatycznych. Brak zapewnienia ciągłości działania w sytuacji kryzysowej (np. pożar, zalanie, ataki hakerskie, działania hybrydowe) może doprowadzić do przerwy lub do zaprzestania działalności urzędu” – stwierdzono. Kontrola obejmowała 24 jednostki.
Skalę problemu dobrze ukazuje infografika opracowana przez Izbę.

Autor. Naczelna Izba Kontroli
Do bezpieczeństwa informacji powinno się podchodzić systemowo: kompleksowo zarządzać posiadanymi danymi, infrastrukturą przeznaczoną do ich przetwarzania oraz ryzykiem dotyczącym bezpieczeństwa informacji. Oprócz informacji, których wymóg ochrony zapisany jest wprost w przepisach, istnieją także inne informacje, równie ważne, o których ochronę każdy urząd powinien zadbać samodzielnie (np. dane kontrahentów, tajemnice handlowe, konfiguracje środowiska IT).
Naczelna Izba Kontroli
Jedna trzecia skontrolowanych podmiotów (z 17 gmin i 7 starostw) nie opracowała oraz nie wdrożyła Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji (SZBI). Połowa z nich nie wdrożyła odpowiednich zabezpieczeń fizycznych serwerowni, miała problemy dotyczące kopii zapasowych, nie miała planów zapewnienia ciągłości działania i odtworzeniowych oraz niedostatecznie chroniła posiadane informacje (lub nie przypisano im poziomu ochrony). W dziewięciu podmiotach stwierdzono nieprawidłowości dotyczące haseł dostępu do systemów informatycznych.
Apel NIK
Izba pod przewodnictwem Mariana Banasia apeluje do szefa reosrtu cyfryzacji o „stałe wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wdrażania rozwiązań organizacyjnych i technicznych dotyczących bezpieczeństwa informacji oraz zapewnienia ciągłości działania urzędów”.
Rekomendacje dotyczą również starostów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Wśród zaleceń znajduje się m.in.:
- opracowanie i wdrożenie Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji;
- prowadzenie okresowych analiz ryzyka utraty integralności, poufności lub dostępności informacji;
- wdrożenie rozwiązań zapewniających odpowiednie zabezpieczenie pomieszczeń serwerowni;
- regularne testowanie kopii zapasowych oraz przechowywanie ich poza miejscem wytworzenia;
- objęcie nadzorem oprogramowania instalowanego na urządzeniach mobilnych.
„Wartością dodaną kontroli było uświadomienie kierownictwu kontrolowanych urzędów, że jedynie kompleksowe zarządzanie ciągłością działania systemów informatycznych oraz bezpieczeństwem informacji umożliwia sprawne działanie w sytuacjach kryzysowych. Jest to szczególnie istotne wobec rosnących zagrożeń, w tym hybrydowych, jako element odporności państwa” – stwierdzono w zakończeniu komunikatu. Pełny raport dostępny jest na stronie NIK – zachęcamy do jego lektury.
Gorzką pigułkę można jednak zakończyć pozytywnym akcentem. „Pozytywnie należy ocenić, że we wszystkich badanych urzędach wyznaczono osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo informacji i ciągłość działania, IOD oraz osoby odpowiedzialne za utrzymywanie kontaktów z podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa” – przekazała Naczelna Izba Kontroli w raporcie.
Odpowiedź Ministra Cyfryzacji
W raporcie zawarto również stanowisko ministra cyfryzacji. Możemy się z niego dowiedzieć, że programem „Cyberbezpieczny samorząd” zostały objęte wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. „Łącznie jednostki samorządu terytorialnego otrzymają pomoc na kwotę 1 473 239 856,33 PLN” – stwierdzono.
Jednocześnie projekt dotyczący wsparcia przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych „Cyberbezpieczne wodociągi” ma objąć 430 podmiotów.
W ramach Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa objęto szkoleniem 4 800 pracowników JST, przede wszystkim w formule stacjonarnej, pt. „Jak dbać o cyberbezpieczeństwo w jednostkach samorządu terytorialnego?".
Pismo wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego do Prezesa NIK Mariana Banasia
Tak jak w przypadku wszystkich projektów związanych z cyberbezpieczeństwem – kluczowe jest odpowiednie wydatkowanie środków wraz z uwzględnieniem realnych potrzeb jednostek oraz stanu zastanego, który może wiązać się z tzw. „długiem technologicznym”. Miejmy nadzieję, że projekt wpłynie na poprawę stanu bezpieczeństwa naszej cyberprzestrzeni i zapewni organizacjom to, czego faktycznie potrzebują.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany