Reklama

Technologie

Kiedy ChatGPT-5? OpenAI wyjaśnia

Dyrektor generalny firmy OpenAI Sam Altman
Dyrektor generalny firmy OpenAI Sam Altman
Autor. Photo by Steve Jennings/Getty Images for TechCrunch/ Wikimedia Commons/ CC BY 2.0

Dyrektor generalny i współzałożyciel OpenAI Sam Altman zaprzeczył, że firma szkoli nowy model językowy ChatuGPT – GPT-5. Twierdzi także, że jeszcze przez jakiś czas inżynierowie nie będą pracowali nad wyższym modelem językowym tego chatbota.

Reklama

Od kilku tygodni w przestrzeni publicznej pojawiały się komentarze wskazujące na to, że OpenAI szkoli wyższy niż obecnie model językowy ChatuGPT – GPT-5. Miałby to być następca upublicznionego w marcu GPT-4.

Reklama

W czasie konferencji na MIT, Sam Altman został zapytany o list otwarty przedstawicieli świata technologii (podpisał się pod nim m.in. Elon Musk, o czym pisaliśmy tutaj) w sprawie zatrzymania prac nad rozwojem sztucznej inteligencji na pół roku.

Altman stwierdził, że w liście „brakuje większości technicznych niuansów, dotyczących kwestii w jakim dokładnie zakresie potrzeba przerwy” i zaprzeczył, jakoby mieli trenować lepszą wersję modelu językowego niż obecny GPT-4. „Nie będziemy przez jakiś czas, więc w tym sensie to trochę głupie” – skomentował przedstawiciel firmy, cytowany przez The Verge.

Reklama

Nie oznacza to jednak, że nie trwają stałe prace nad rozszerzaniem możliwości obecnego modelu i jego poprawy w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

„Robimy inne rzeczy oprócz GPT-4, które moim zdaniem mają różne problemy z bezpieczeństwem, które są istotne, by je rozwiązać i zostały całkowicie pominięte w liście” – powiedział.

The Verge zwraca uwagę na trudności w debacie na temat bezpieczeństwa sztucznej inteligencji dotyczącej „śledzenia jej postępów i mierzenia ich” – w rzeczywistości bowiem trudno ocenić czy Altman mówi prawdę: może zadeklarować, że OpenAI nie trenuje obecnie GPT-5, ale „nie jest to szczególnie znaczące”, a numeracja modeli językowych i ich aktualizacja w związku z tym może okazywać się błędna.

Zamiast tego powinniśmy się skupić na tym, co dany system potrafi i na przewidywaniach, jak może to się zmienić w perspektywie krótkiego czasu. Marnym zatem pocieszeniem dla osób zaniepokojonych bezpieczeństwem sztucznej inteligencji (a raczej zagrożeniami, jakie z sobą niesie) mogą być takie zapewnienia Altmana, ponieważ nowsze wersje aktualizacji mogą przerodzić się najpierw np. w model GPT-4,5.

Czytaj też

Wyścig w drodze po sztuczną inteligencję

Na bieżąco opisujemy rozwój gigantów tech i ich prace nad sztuczną inteligencją. Przypomnijmy, że swoje modele językowe ogłosili i częściowo zaprezentowali także m.in. Microsoft (chatbot zwany Bingiem ) oraz Google (swój model językowy ochrzścili imieniem Bard ).

Elon Musk, właściciel Twittera, także idzie do przodu z projektem generatywnej sztucznej inteligencji na tej platformie. Choć – jak wskazujemy wyżej - sam nie tak dawno wypowiadał się krytycznie o gigantycznym postępie, jaki nastąpił w związku z modelami AI w ostatnim czasie. Więcej na ten temat piszemy w tym materiale.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama