Reklama

Technologie

Musk chce spowolnić rozwój sztucznej inteligencji. Gen. Nakasone: To pomoże Chinom

Xî Jinping
Xî Jinping (prezydent Chin)
Autor. rawpixel.com/Domena publiczna

Wojsko ma na tyle „wątłą” przewagę nad Chinami w dziedzinie sztucznej inteligencji, że wstrzymanie prac nad jej rozwojem zachwiałoby pozycją USA w wyścigu technologicznym –wskazuje gen Paul Nakasone, dowódca U.S. Cyber Command i szef NSA. To jego komentarz do otwartego listu m.in. Elona Muska z apelem o wstrzymanie prac nad AI.

Reklama

Pod koniec marca br. Elon Musk (jeden z twórców popularnej obecnie firmy OpenAI oraz właściciel Tesli, SpaceX i Twittera) oraz najważniejsi badacze z branży sztucznej inteligencji skierowali otwarty list do laboratoriów zajmujących się technologiami bazującymi na AI.

Reklama

Jak informowaliśmy, zaapelowali w nim o rozsądek a wyścig o prymat w obszarze sztucznej inteligencji nazwali „niebezpiecznym”. Eksperci zwrócili uwagę na „znaczące ryzyko dla społeczeństwa i ludzkości”, jakie może wiązać się z eksperymentalnym wykorzystaniem dużych systemów AI.

W związku z tym w liście zawarto apel o natychmiastowe wstrzymanie na okres co najmniej pół roku wszystkich procesów szkoleniowych sztucznej inteligencji, które są „silniejsze niż GPT-4” od firmy OpenAI.

Reklama

Czytaj też

Wątła przewaga USA

Do sprawy odniósł się gen. Paul Nakasone,  dowódca U.S. Cyber Command i szef NSA. Jego zdaniem amerykańskie wojsko ma na tyle „wątłą” przewagę nad Chinami w dziedzinie sztucznej inteligencji, że wstrzymanie prac nad jej rozwojem przez Dolinę Krzemową zachwiałoby pozycją USA w wyścigu technologicznym o strategicznym znaczeniu. Mogłoby w konsekwencji doprowadzić do przewagi na korzyść Pekinu.

„Uczenie maszynowe oparte na AI jest obecnie tym, co rezonuje i będzie nadal wykorzystywane przez przeciwników” – cytuje amerykańskiego generała serwis „Washington Examiner”. Dowódca U.S. Cyber Command i szef NSA wygłosił przemówienie przed Izbą Reprezentantów.

Według amerykańskiego generała Stany Zjednoczone muszą nadal inwestować, pracować nad rozwojem AI i nadal z tego korzystać.

Czytaj też

„Xi znowu się śmieje”

W podobnym tonie wypowiada się Nicolas Chaillan, były dyrektor ds. oprogramowania U.S. Air Force i Space Force. W udostępnionym przez siebie wpisie, wskazuje, że zastosowanie się do apelu Elona Muska i innych współautorów listu sprawiłoby, że Europa i USA straciłyby efekty 20-letniej rywalizacji z Chinami.

Jego zdaniem Państwo Środka pewnie zadeklarowałoby, że wstrzymało prace, lecz w praktyce dalej by rozwijało tę technologię.

„To najgłupsza rzecz (list otwarty do laboratoriów AI – red.), jaką kiedykolwiek widziałem. (...) Ludzie nie mogą być tak krótkowzroczni. Co to za nonsens? Xi znów się śmieje” – komentuje sprawę Nicolas Chaillan.

Publikacja udostępniona przez Nicolasa Chaillana, byłego dyrektora ds. oprogramowania U.S. Air Force i Space Force.
Autor. LinkedIn

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (2)

  1. Chinol

    "oraz najważniejsi badacze z branży sztucznej inteligencji skierowali otwarty list " - czylby Amerykscy badacze gadali glupoty? Skoo mowia ze to zagrozi istieniu ludzkosci - napewno warto ich wysmiac? Czy napewno gadaja bez sensu?

  2. Tomasz

    Ludzie już chyba nie pamiętają dokumentalnego filmu Terminator ze A. Schwarzenegger w roli głównej i zapomnieli jak to się zaczęło... ;-) Może historia jest najlepszą nauczycielką historii, ale obecne społeczeństwa są najgorszymi jej uczniami. Obserwując to wszystko to mogę stwierdzić, że nie ma takiej głupoty jakiej byśmy nie zrobili wiedząc nawet, że to największa głupota.

Reklama