Reklama

Technologie

Sztuczna inteligencja zasili produkty internetowe Microsoftu

Nowa wersja wyszukiwarki Bing pozwalająca na wypróbowanie sztucznej inteligencji
Nowa wersja wyszukiwarki Bing pozwalająca na wypróbowanie sztucznej inteligencji
Autor. Małgorzata Fraser / CyberDefence24.pl

Sztuczna inteligencja zasili produkty internetowe Microsoftu – wyszukiwarkę Bing oraz przeglądarkę Edge. Algorytm, który ma działać w usługach, to nowej generacji duży model językowy OpenAI – twórców osławionego ChatGPT, jednak od niego potężniejszy.

Reklama

Model, który zasili wyszukiwarkę Bing i przeglądarkę Edge od Microsoftu, ma być potężniejszy od ChatGPT i specjalnie zbudowany tak, aby wspierać wyszukiwanie treści w internecie.

Reklama

„Sztuczna inteligencja fundamentalnie zmieni każdy rodzaj oprogramowania, zaczynając od największej – wyszukiwarek" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej szef Microsoftu Satya Nadella.

Czytaj też

Nowe produkty Microsoftu

Podczas wtorkowego wydarzenia koncern zaprezentował nową wersję wyszukiwarki Bing i przeglądarki Edge, w których znajdują się moduły sztucznej inteligencji odpowiadającej za wsparcie wyszukiwania w sieci i oferującej możliwość korzystania z czatbota – również nastawionego na zwiększenie skuteczności poszukiwania treści w internecie.

Reklama

Obecnie nowe wersje produktów nie są dostępne dla wszystkich – można jednak zapisać się na listę oczekujących ochotników, by z nich skorzystać w ramach wczesnego dostępu.

Ciekawym doświadczeniem dla użytkowników wyszukiwarki może być korzystanie z czatbota, który żądane wyniki prezentować ma w formie ustrukturyzowanej wypowiedzi – to bardziej „ludzkie" i skontekstualizowane doświadczenie korzystania z internetu, niż wyszukiwanie, do którego przywykliśmy do tej pory.

Firma ostrzega jednak, że nie zawsze wyniki prezentowane przez Bing wsparty sztuczną inteligencją będą superdokładne – niekiedy odpowiedzi bota mogą być „przekonujące, ale niekompletne, niedokładne lub nieodpowiednie". Microsoft zalecił więc użytkownikom korzystanie z własnego osądu i sprawdzanie faktów przed podejmowaniem decyzji na podstawie odpowiedzi udzielanych przez AI.

Przeglądarka Edge dzięki AI zyska dwie nowe funkcje – czat i możliwość generowania treści. Pierwsza z nich podsumuje zawartość aktualnie przeglądanej strony internetowej, druga – pozwoli wygenerować treści w oparciu o zapytanie, tak, jak to robi obecnie ChatGPT.

Obecnie nowe funkcje Edge dostępne są tylko w wersji deweloperskiej.

Czytaj też

Sztuczna inteligencja pod maską

Microsoft poinformował, że sztuczna inteligencja znalazła dla siebie miejsce również w silniku wyszukiwarki Bing i ma jej zapewnić „największy skok w adekwatności wyników w ciągu ostatnich dwóch dekad".

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama