Reklama

Technologie

Instytut IDEAS. Będzie opóźnienie w projekcie?

Deklaracje ministerstw z początku października mówiły, że Instytut IDEAS rozpocznie pracę 1 stycznia 2025 roku. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy tak się stanie.
Deklaracje ministerstw z początku października mówiły, że Instytut IDEAS rozpocznie pracę 1 stycznia 2025 roku. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy tak się stanie.
Autor. Vicki Hamilton/Pixabay

Podczas poniedziałkowej konferencji poświęconej Polsce w świecie AI, wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski mówił, że dokumenty dotyczące Instytutu IDEAS mają być przekazywane „na dniach”. Tymczasem medialne doniesienia wskazują, że powołanie instytucji może nastąpić z opóźnieniem.

O kontrowersyjnej sprawie IDEAS NCBR piszemy na łamach CyberDefence24 od samego jej początku – we wrześniu wybór dra hab. Grzegorza Borowika na stanowisko prezesa spółki wywołał krytykę ze strony środowiska naukowego.

Na początku października zapadła z kolei decyzja o utworzeniu Instytutu IDEAS, na czele którego ma stanąć prof. Piotr Sankowski, poprzedni szef podmiotu podległego NCBR.

Czytaj też

Reklama

Standerski: Projekt Instytutu do końca roku

W poniedziałek w Sejmie odbyła się konferencja „AI 360. Regulacje, innowacje, współpraca” poświęcona szansom i zagrożeniom związanym ze sztuczną inteligencją, na której byliśmy obecniSwoje wystąpienie podczas wydarzenia miał wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. Ujawnił on między innymi, że projekt Instytutu miał uzyskać pozytywną opinię ministra nauki.

„Na dniach będziemy przekazywać już dokumenty. Mamy nadzieję, że rozpoczniemy kolejny etap tej dyskusji, bo to jest właśnie czas na to, żeby rozsądnie zaplanować kierunki inwestycji i rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce” – powiedział wiceszef resortu. Wyraził jednocześnie nadzieję, że do końca roku projekt trafi do komitetów rządowych – według zapowiedzi sprzed dwóch miesięcy, Instytut miał rozpocząć pracę 1 stycznia 2025 roku.

Czytaj też

Reklama

Wielotygodniowe ustalenia między resortami

Pojawiają się jednak sygnały, że noworoczny termin jest nie do końca realny. Jak informuje Gazeta Wyborcza, start Instytutu wraz z nowym rokiem byłby możliwy, ale jedynie w przypadku przyjęcia przez Radę Ministrów - na ostatnim w tym roku posiedzeniu - odpowiedniej uchwały. Problemy w zasadzie są dwa: po pierwsze, nad tekstem dokumentu nadal trwają prace. Drugim kłopotem jest termin wspomnianego spotkania rządu, który przypada na środę 18 grudnia.

Natomiast uzgodnienia dotyczące tekstu uchwały mają prowadzić między sobą ministerstwaW każdym z nich, pisma w tej sprawie mają być zatwierdzane przez dyrektorów oraz wiceszefów resortów, a to zajmuje cenny czas. W ten sposób, cały proces ma trwać „tygodniami”.

Dodatkowo, zwraca uwagę informacja podana przez Ministerstwo Cyfryzacji w kwestii terminu powstania InstytutuZamiast konkretnej daty noworocznej, mówi się już o „początku 2025 roku”.

Zwróciliśmy się do Ministerstwa Cyfryzacji z pytaniami dotyczącymi procesu powstania Instytutu oraz nieścisłości związanych z terminami. Czekamy na odpowiedź.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama