Polityka i prawo
Nowy Instytut IDEAS. Powstał zespół roboczy
Powstał zespół roboczy, który zajmie się założeniami i oceną potrzeby utworzenia nowego instytutu IDEAS. Na czele zespołu stanęła Pamela Krzypkowska z Ministerstwa Cyfryzacji, swoje wnioski eksperci mają przedstawić w ciągu 2 miesięcy. Z kolei szefem Instytutu - zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami - ma zostać prof. Piotr Sankowski.
Nowy Instytu IDEAS ma zostać utworzony na podstawie ustawy o instytutach badawczych. Zarządzenie ministra cyfryzacji wskazuje powstanie zespołu roboczego, który przeprowadzi postępowanie przygotowawcze i oceni potrzeby oraz warunki do stworzenia nowej jednostki badawczej.
Swoje wnioski ma przedstawić resortowi cyfryzacji do 2 miesięcy od czasu jego powołania (tj. licząc od 7 listopada br.).
Przewodniczącą zespołu ds. przygotowania założeń Instytutu IDEAS została Pamela Krzypkowska z Ministerstwa Cyfryzacji, a pozostałymi członkami: Wiktor Wojciechowski-Radziwiłł, Ministerstwo Cyfryzacji; dr inż. Michał Doligalski, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego; płk Arkadiusz Kling, Ministerstwo Obrony Narodowej; dr hab. Tomasz Trzciński; prof. dr hab. Włodzisław Duch; Borys Woś; Urszula Grześkiewicz-Brochwicz; Jarosław Kusto; Agata Bader; Emilia Kostecka; Jacek Staszewski.
W dokumencie wskazano także, że przewodnicząca zespołu może zapraszać do udziału w pracach (z głosem doradczym) osoby, które nie wchodzą w jego skład, a których „wiedza i doświadczenie mogą być przydatne do wykonywania zadań”.
Za pracę w ramach zespołu roboczego nie przysługuje żadne wynagrodzenie, dieta, ani zwrot kosztów podróży. Jego rozwiązanie nastąpi w momencie przekazania opinii ministrowi cyfryzacji na temat założeń Instytutu IDEAS.
Czytaj też
Sankowski: Kamień milowy
Do sprawy odniósł się prof. Piotr Sankowski, który ma stanąć na czele nowego Instytutu: „Dzisiaj bardzo efektywnie wykonany kamień milowy po stronie Ministerstwa Cyfryzacji, tzn. powołanie zespołu roboczego ds. utworzenia Instytutu IDEAS pod przewodnictwem Pameli Krzypkowskiej. Do zobaczenia za dwa miesiące w Instytucie!”.
"Wykorzystanie Instytutu IDEAS, który poprzez prowadzenie interdyscyplinarnych badań będzie promował też wykorzystania AI w zróżnicowanych dziedzinach" - to cytat z niedawno przekazanej do konsultacji społecznych Strategii Cyfryzacji Państwa: https://t.co/juU0ZrMjsp.
— Piotr Sankowski (@piotrsankowski) November 8, 2024
Punkt ten… pic.twitter.com/sycwMacBDD
Zwrócił on także uwagę na opisanie instytutu IDEAS w Strategii Cyfryzacji Państwa, którą szczegółowo relacjonowaliśmy na naszych łamach. W dokumencie napisano: „(…) Wykorzystanie Instytutu IDEAS, który poprzez prowadzenie interdyscyplinarnych badań będzie promował też wykorzystania AI w zróżnicowanych dziedzinach”.
Instytut IDEAS a IDEAS NCBR
Przypomnijmy, że zapowiedź powstania Instytutu IDEAS to efekt afery wokół IDEAS NCBR, która przetoczyła się w środowisku polskiej nauki z końcem września br. Wybór dr hab. inż. Grzegorza Borowika (a nie prof. Sankowskiego - pierwszego prezesa i twórcy projektu) spotkał się z krytyką polskiego środowiska naukowego i odejściem wielu badaczy z instytucji.
Później na jaw wyszły fakty o konkursie na prezesa spółki - zarzuty dotyczyły braku punktacji, braku rankingu i braku zapisu z odpowiedzi kandydatów. Dodatkowo podsekretarz stanu Maciej Gdula zapowiadał ujawnienie wyników audytutu w tej IDEAS NCBR, których jednak opinia publiczna do tej pory nie poznała.
Obrońców spółki z o.o. @IDEAS_NCBR zachęcam do chwili cierpliwości. W przyszłym tygodniu będą już dostępne wstępne dane z audytu w tej instytucji niepodlegającej normalnym zasadom ewaluacji naukowej. Wtedy porozmawiamy o konkretnych wydatkach i osiągnięciach. Może być ciekawie.
— Maciej Gdula (@m_gdula) September 28, 2024
Ostatecznie - po proteście środowiska naukowego i zainteresowaniu dziennikarzy tematem - na początku października br. na wspólnej konferencji prasowej resortu cyfryzacji; oraz nauki ogłoszono powstanie instytutu badawczego IDEAS, który zajmie się rozwojem sztucznej inteligencji. Finansowanie ma pochodzić z zasobów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji.
Kilka dni temu na serię pytań dot. instytutu otrzymaliśmy z resortu cyfryzacji jedynie odpowiedź potwierdzającą prace nad zarządzeniem w sprawie powołania Instytutu Badawczego IDEAS. Z kolei Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do tej pory nie odpowiedziało na nasze pytania.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].