Reklama

Polityka i prawo

Rusza nowa inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji. Mamy zyskać cenne kompetencje

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło nową inicjatywę PW eSkills na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce.
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło nową inicjatywę PW eSkills na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce.
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji / oficjalny profil X

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło nową inicjatywę PW eSkills na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce. Ma polegać na niekomercyjnej współpracy administracji, biznesu i NGOs-ów, analogicznie jak to jest w przypadku programu PWcyber.

W środę, w czasie konferencji prasowej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ogłosił start PW eSkills – nowej inicjatywy resortu na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce (jej pełna nazwa: „Porozumienie na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych PW eSkills”).

„Kompetencje cyfrowe to przyszłość, to umięjętności, ale też zdolności. To drzwi, jakie otwieramy do łatwego codziennego życia. Chcieliśmy zwrócić się do państwa z prośbą o współpracę, tak jak to jest w ogłoszonym kilka lat temu programie PWcyber, który zbudował bardzo dobrą drogę w cyberbezpieczeństwie. Dzięki niemu dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni w cyber” - ocenił Krzysztof Gawkowski.

Program PWcyber to inicjatywa, która powstała 5 lat temu i stanowi partnerstwo publiczno-prywatne w obszarze cyberbezpieczeństwa na rzecz podnoszenia jego poziomu. Teraz analogicznie ma stać się w obszarze kompetencji cyfrowych.

„Chcielibyśmy zbudować taki sam model w zakresie kompetencji cyfrowych. Porozumienie na rzecz współpracy w zakresie kompetencji cyfrowych ma trafiać do sektorowych rad. Powinno w to się włączyć także NGO’sy, które często wykonują ogromną pracę. To sektorowe myślenie o nauce, o badaczach, poszukiwanie dróg do środowisk, które do tej pory nie były tym zainteresowane” - stwierdził wicepremier w czasie konferencji.

Incjatywa ma mieć charakter niekomercyjny (nikt nie ponosi kosztów, ani nie otrzymuje wynagrodzenia) i obejmować administrację, biznes, sektor pozarządowy z zakresu budowania kompetencji cyfrowych zarówno w obszarze e-administracji, korzystania z urządzeń cyfrowych, higieny cyfrowej czy budowy bezpiecznego państwa.

Reklama

Cele do 2030 roku

Wiceminister Paweł Olszewski stwierdził, że kompetencje cyfowe są kluczowe z punktu widzenia rozwoju państwa i bezpieczeństwa.

„Od przedszkola do najstarszego, dzięki waszej wiedzy możemy zapewnić rozwój, bezpieczeństwo i walkę z dezinformacją. Traktujemy to forum jako punkt wyjścia. Będziemy chcieli do tej inicjatywy »dopraszać« podmioty z zakresu biznesu, nauki, NGO’sy, aby ta komunikacja była wielopoziomowa” - zaznaczył.

Katarzyna Nosalska, dyrektorka Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych zwróciła uwagę, że Strategia Cyfryzacji Państwa także obejmuje rozwój w zakresie podnoszenia poziomu kompetencji cyfrowych (opisywaliśmy to na naszych łamach między innymi w tym tekście).

Czytaj też

„Mamy ambicje dotyczące wysokich umiejetności i zwiększania liczby specjalistów ICT, ale też poprzez wykorzystanie kompetencji wśród kobiet” - objaśniła.

Program PW eSkills ma zakładać pięć celów do 2030 roku:

  • 80 proc. mieszkańców Polski będzie posiadać co najmniej podstawowe kompetencje cyfrowe (obecnie to 48,8 proc.);
  • 40 proc. mieszkańców Polski będzie posiadać ponadpodstawowe kompetencje cyfrowe (w 2023 roku to 20,1 proc.);
  • 6 proc. pracujących będą stanowić specjaliści ICT;
  • 29 proc. specjalistów ICT będą stanowić kobiety (w 2023 to 19,1 proc.);
  • na szczeblu administracji rządowej będzie funkcjonować ugruntowany i sprawdzony mechanizm koordynacji i monitorowania działań wspierających rozwój kompetencji cyfrowych.
Reklama

Kto może przystąpić do programu?

Do programu może przystąpić każdy zainteresowany współpracą w obszarze rozwoju kompetencji cyfrowych z kraju UE, NATO lub państwa partnerskiego NATO. Najpierw należy wypełnić ankietę weryfikacyjną, która stanowi podstawę do sprawdzenia podmiotu przez resort cyfryzacji. W kolejnym kroku trzeba przedstawić plan działań, jakie ma się zamiar podjąć w ramach porozumienia w ciągu kolejnych 12 miesięcy, które muszą wpisywać się w ogólne cele inicjatywy.

Gawkowski zapowiedział, że to początek spośród szeregu działań, jakie mają być podejmowane w ramach poprawy poziomu umiejętności cyfrowych Polaków.

Z kolei Olszewski dodał, że do końca roku mają zamiar ogłosić kolejne projekty międzyresortowe (z MON, MSZ, MRiT czy Ministerstwem Sportu) z zakresu higieny cyfrowej czy cyfrowej ochrony seniorów.

Za koordynację incijatywy z ramienia resortu odpowiada Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych (z którym można się kontaktować za pośrednictwem maila: [email protected]).

Czytaj też

Przypomnijmy, że w tym tygodniu resort cyfryzacji zapowiedział 878 mln złotych z Centrum Projektów Polska Cyfrowa na realizację e-usług w Polsce. O nowym naborze projektów poinformowali na konferencji prasowej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz dyrektor CPPC Wojciech Szajnar.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama