Reklama

Technologie

Google: Sztuczna inteligencja może poprawić poziom bezpieczeństwa

Google ogłasza inicjatywę na rzecz cyberbezpieczeństwa sztucznej inteligencji
Google ogłasza inicjatywę na rzecz cyberbezpieczeństwa sztucznej inteligencji
Autor. Mitchell Luo/ Unsplash

Google - w czasie konferencji bezpieczeństwa w Monachium - ogłosiło inicjatywę na rzecz cyberbezpieczeństwa sztucznej inteligencji (AI Cyber Defense Initiative). Zdaniem cyfrowego giganta, AI „stanowi punkt zwrotny dla bezpieczeństwa cyfrowego” i dobrze wykorzystana może je wzmocnić, mimo - z drugiej strony - ryzyka wzrostu zagrożeń.

Sztuczna inteligencja to niewątpliwie najważniejsza innowacja ostatnich lat, niektórzy jej zwolennicy twierdzą nawet, że na miarę kolejnej rewolucji technologicznej. Choć formalnie AI Act (Akt o sztucznej inteligencji) jeszcze nie obowiązuje, wiadomo, że uregulowanie tak krytycznych aspektów z punktu widzenia prywatności i bezpieczeństwa obywateli stanowiło spore wyzwanie.

AI przyniesie zarówno szanse dla poprawy bezpieczeństwa, jak i nowe zagrożenia - w zależności od tego, przez kogo zostanie użyta i w jakim celu.

Czytaj też

Google: AI na rzecz bezpieczeństwa

W czasie konferencji bezpieczeństwa w Monachium, Google ogłosiło inicjatywę na rzecz sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie (AI Cyber Defense Initiative).

„Uważamy, że sztuczna inteligencja stanowi punkt zwrotny dla bezpieczeństwa cyfrowego. Nie jesteśmy sami. Ponad 40 proc. ludzi postrzega lepsze zabezpieczenia jako najważniejsze zastosowanie sztucznej inteligencji” - oświadczył gigant, ogłaszając nowości.

Specjaliści Google stwierdzili także, że „ich doświadczenie we wdrażaniu AI na dużą skalę pozwala im wierzyć, że sztuczna inteligencja może faktycznie odwrócić dynamikę” i pozwolić specjalistom ds. bezpieczeństwa na optymalizację ich pracy pod kątem wykrywania zagrożeń, analizy złośliwego oprogramowania, reagowania na incydenty czy wyszukiwania luk w zabezpieczeniach.

Czytaj też

Trzy sposoby zastosowania AI w cyberbezpieczeństwie

W związku z zapowiedzianymi działaniami dotyczącymi sztucznej inteligencji na rzecz cyberbezpieczeństwa, Google chce poczynić kroki w trzech obszarach: inwestycja w infrastrukturę; szkolenia i badania nad bezpieczeństwem AI oraz rozwój nowych narzędzi dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

„W ramach AI Cyber Defense Initiative kontynuujemy inwestycje w infrastrukturę gotową na sztuczną inteligencję, udostępniamy nowe narzędzia dla bezpieczników oraz uruchamiamy nowe badania i szkolenia w zakresie bezpieczeństwa sztucznej inteligencji. Zobowiązania te mają na celu pomóc sztucznej inteligencji zabezpieczyć, wzmocnić i rozwinąć naszą wspólną cyfrową przyszłość” - czytamy na oficjalnym blogu firmy.

Jednym z obszarów inwestycji jest zabezpieczanie technologii AI, poprzez zainwestowanie w sieć globalnych centrów danych, przygotowanych na rozwiązania sztucznej inteligencji. Do końca 2024 roku Google ma zainwestować w sumie 5 mld dolarów w centra danych w Europie, by zapewnić „bezpieczny i niezawodny” dostęp do usług cyfrowych, w tym do możliwości AI (takich jak np. platforma Vertex AI).

Kolejną inicjatywą ma być ”AI dla cyberbezpieczeństwa” w ramach Akademii Rozwoju Google dla startupów - 17 innowacyjnych firm z krajów UE, USA i Wielkiej Brytanii.

By wzmocnić współpracę w obszarze sztucznej inteligencji dla cyberbezpieczeństwa, Big Tech ogłosił również rozszerzenie programu seminariów Google(.)org z zakresu cyberbezpieczeństwa o wartości 15 mln dolarów (więcej o tym programie pisaliśmy w tym materiale prosto z Malagi).

Czytaj też

Udostępniono też oprogramowanie typu open source Magika - nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które ma pomóc analitykom bezpieczeństwa w identyfikacji plików i wesprzeć ich w wykryciu złośliwego oprogramowania. Jak podano, narzędzie to jest dokładniejsze o 30 proc. i do 95 proc. precyzyjniejsze niż „tradycyjne” metody.

Google inwestuje też w postęp i przeznaczy 2 mld dolarów na rozwój badań w obszarze bezpieczeństwa, opartego na sztucznej inteligencji oraz w strategiczne partnerstwa. Środki te już mają wspierać naukowców m.in. z Uniwersytetu Stanforda czy Uniwersytetu w Chicago.

Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium odbywa się w dniach 16-18 luty br.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze