Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Google chce walczyć z niedoborem specjalistów. Przeznaczy na ten cel 10 mln dolarów

Google przeznaczy 10 mln dolarów na Europejski Program Seminariów Cyberbezpieczeństwa
Google przeznaczy 10 mln dolarów na Europejski Program Seminariów Cyberbezpieczeństwa
Autor. Christian Franco

Google ogłosiło w środę w Maladze, że przekaże 10 mln dolarów na rozwój umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa. Pieniądze te mają zostać przeznaczone zarówno na naukę na uniwersytetach, ale też służyć lokalnym organizacjom społecznym.

Reklama

W środę, w czasie uroczystego otwarcia Centrum Inżynierii Bezpieczeństwa Google w Maladze - na którym byliśmy obecni - koncern ogłosił, że przeznaczy 10 mln dolarów na wsparcie w rozwoju umiejętności cyfrowych i zwiększenie liczby ekspertów cyberbezpieczeństwa w Europie.

Reklama

Google.org uruchomi program seminariów o cyberbezpieczeństwie, by zachęcić np. studentów do rozpoczęcia kariery w tej dziedzinie, ale też m.in. zaoferować wsparcie dla lokalnych organizacji społecznych. Dotacje zostaną przekazane uniwersytetom, by sprawić, aby choć w minimalnym stopniu udało się zlikwidować lukę specjalistów cyberbezpieczeństwa. Szacuje się, że w Europie brakuje ich ok. 500 tys (szacunki UE - red.).

Program Europejskich Seminariów o Cyberbezpieczeństwie zakłada, że w ciągu trzech lat przeszkolonych zostanie ponad 1,6 tys. studentów, a wsparcie otrzyma ok. 3,2 tys. organizacji społecznych. Zainteresowani odbyciem kursów nie będą musieli posiadać doświadczenia w cyber, ale w ramach seminarium sprawdzą zdobytą wiedzę w praktyce – ich zadaniem będzie później pomoc lokalnym organizacjom społecznym w zwiększaniu ochrony i odporności przed cyberatakami.

Reklama

Czytaj też

Trenerzy cyberbezpieczeństwa, granty dla uniwersytetów. Również w Polsce

Dodatkowo w ramach programu znajdą się także środki finansowe na utworzenie „społeczności trenerów cyberbezpieczeństwa” wśród studentów i kadry akademickiej na uniwersytetach. Trenerzy – w ramach Europejskiego Inkubatora Badań nad Konfliktami Cybernetycznymi („ECCRI CIC”) – odbędą specjalistyczny program szkoleniowy, zdobędą wiedzę i praktyczne kompetencje, by mogli później samodzielnie prowadzić szkolenia.

Z okazji uruchomienia programu, osiem uniwersytetów z ośmiu różnych państw, w tym w Polsce (to także Hiszpania, Ukraina, Francja, Niemcy, Grecja, Rumunia i Czechy), otrzyma do 1 mln dolarów każdy na organizację seminariów (konieczne będą minimum dwa programy w ciągu 2 lat).

Uniwersytety mogą już przesyłać swoje aplikacje. Celem seminariów Google.org ma być przeszkolenie studentów z cyberbezpieczeństwa (ponad 1,6 tys. w ciągu 2 lat) pod kątem wiedzy i praktycznych umiejętności, a następnie wykorzystanie ich w praktyce, w co najmniej dwóch lokalnych organizacjach. Programy będą dostępne w lokalnych językach oraz w języku angielskim.

Dodatkowo, każda uczelnia, która została wybrana w ramach programu – dzięki współpracy z organizacją PUBLIC – otrzyma bezpłatnie klucze bezpieczeństwa oraz szkolenie z pracownikiem Google, jak korzystać z programu Ochrony zaawansowanej Google.

Czytaj też

Wsparcie lokalnych organizacji społecznych

W ramach programu, Europejski Inkubator Badań nad Konfliktami Cybernetycznymi (ECCRI CIC) będzie odpowiedzialny za system szkoleń cyberbezpieczeństwa, który posłuży wsparciu organizacji społecznych, najbardziej narażonych na cyberataki. Będzie dostępny w ośmiu językach (w tym angielskim, hiszpańskim i ukraińskim), otwarty i dostępny dla instytucji akademickich wraz z instrukcją nauczania.

„Europa boryka się z niedoborem ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, a firmy mają trudności z zatrudnieniem specjalistów. Program seminariów cyberbezpieczeństwa ma stawić czoła wyzwaniu, dając studentom szansę zdobycia potrzebnych umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia i kwalifikacji” – skomentował Kent Walker, prezes ds. spraw globalnych w Google.

Z kolei Max Smeets z ECCRI CIC tłumaczy, że program seminariów o cyberbezpieczeństwie jest przeznaczony dla studentów ze wszystkich środowisk i oferuje praktyczną naukę i konkretne ścieżki kariery. „Niezależnie od tego, czy chodzi o programy letnie, zajęcia wieczorowe, czy zintegrowane kursy uniwersyteckie, budujemy system ochrony dla organizacji społecznych i szkolimy przyszłych specjalistów” - wskazał.

Otwarty nabór dla uniwersytetów, by mogły przystąpić do programu już ruszył, mogą się one zgłaszać za pośrednictwem strony: cyberseminar.org.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama