Reklama

Technologie

Europa hubem nowych technologii? Plany von der Leyen

Usrusla von der Leyen o planach na kolejną kadencję w komisji europejskiej
W trakcie wystąpienia w Strasburgu szefowa KE przedstawiła plany na następną kadencję.
Autor. @vonderleyen / X

Ursula von der Leyen zostaje szefową Komisji Europejskiej na drugą kadencję. W Strasburgu przedstawiła swoje plany na nadchodzące lata. Wśród priorytetów znalazło się zwiększenie technologicznej konkurencji Europy, rozpowszechnienie sztucznej inteligencji i zwiększenie inwestycji w tych dziedzinach. Przewodnicząca KE zwróciła też uwagę na problem uzależniających algorytmów.

W czwartek 18 lipca Parlament Europejski zdecydował, że Ursula von der Leyen pozostanie szefową KE na kolejne pięć lat. Za jej kandydaturą głosowało o 401 europosłów, przeciwko było 284. Kilkanaście osób było nieobecnych, a siedem głosów zostało uznanych za nieważne.

Zanim rozpoczęło się głosowanie von der Leyen wystąpiła przed europosłami w Strasburgu i przedstawiła plany na następną kadencję.

Czytaj też

Reklama

Zwiększenie konkurencyjności Europy

Von der Leyen zwróciła uwagę na niższą produktywność Europy w porównaniu z globalnymi konkurentami, proponując efektywniejsze wdrażanie technologii w różnych sektorach.

Zapewniła ponadto, że Komisja zwiększy egzekwowanie obowiązujących przepisów, takich jak Digital Services Act (DSA) oraz Digital Markets Act (DMA), aby wielkie firmy technologiczne „wzięły odpowiedzialność” za swoje działania.

Czytaj też

Reklama

Sztuczna inteligencja i dostęp do danych

Przewodniczącą Komisji Europejskiej zaproponowała też działania dotyczące sztucznej inteligencji. W jej planach znajduje się wdrożenie strategii sztucznej inteligencji w celu zwiększenia przemysłowych zastosowań AI oraz poprawy świadczenia usług publicznych, takich jak opieka zdrowotna. Von der Leyen zaproponowała także utworzenie Rady ds. Badań nad AI, podobnej do Europejskiego Laboratorium Fizyki Cząstek CERN.

Kluczowym elementem rozwoju AI i innych technologii przyszłości ma być lepszy dostęp do danych dla firm. „Europa potrzebuje rewolucji w zakresie danych” – stwierdziła Von der Leyen. W związku z tym zaproponowała wprowadzenie „Strategii Europejskiej Unii Danych”, która ma uprościć ramy prawne umożliwiające udostępnianie danych na dużą skalę, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności i bezpieczeństwa.

Czytaj też

Reklama

"To jest czas na inwestycje"

W swoim przemówieniu von der Leyen podkreśliła znaczenie inwestycji, proponując szereg działań, których celem ma być poprawa dostępu do kapitału dla europejskich firm. Wśród planowanych działań znajduje się zwiększenie finansowania badań nad nowymi technologiami, w tym utworzenie Funduszu Konkurencyjności dla strategicznych technologii takich jak AI, kosmos i biotechnologia.

„To jest czas na inwestycje” - skomentowała Von der Leyen.

W 2025 roku mają zostać ogłoszone zestawy projektów o „wspólnym interesie” w które zainwestowano, a biotechnologia ma zostać objęta własnym aktem prawnym, który będzie miał na celu przyspieszenie przenoszenia produktów z laboratoriów do fabryk. Rozbudowie mają ulec także Europejska Rada ds. Badań Naukowych oraz Europejska Rada Innowacji.

Czytaj też

Społeczeństwo i technologia

Von der Leyen planuje również zwiększenie dostępności wykwalifikowanej siły roboczej w sektorach technologicznych. W tym celu proponuje strategię edukacyjną w dziedzinach nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM), aby zaradzić niedoborom nauczycieli w tych dziedzinach.

W odpowiedzi na problem uzależniających algorytmów obecnych na platformach von der Leyen zapowiedziała wprowadzenie „prawa do odłączenia się” od technologii cyfrowych w celu poprawy zdrowia psychicznego.

„Moje serce krwawi, gdy czytam, że nastolatkowie odbierają sobie życie z powodu nadużyć w świecie online” — powiedziała europosłom.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama