Cyberbezpieczeństwo
Europa celem rosyjskich hakerów. Kolejna afera szpiegowska
Europejskie organizacje wojskowe, transportowe i logistyczne były infiltrowane przez grupę rosyjskich hakerów powiązanych z GRU. Operacja trwała ponad pół roku, a konsekwencje tego procederu mogą być bardzo poważne dla bezpieczeństwa państw europejskich.
Jak informowaliśmy w środę na łamach CyberDefence24, w aplikacji Outlook systemu Windows została wykryta krytyczna podatność. Jej konsekwencją mogło być m.in. zdalne przejmowanie kont użytkowników przez hakerów. O sprawie komunikował też oficjalnie Departament Cyfryzacji KPRM.
Od kwietnia do grudnia 2022 roku luka w oprogramowaniu pocztowym Microsoftu była aktywnie wykorzystywana w atakach rosyjskich hakerów. Jak informuje CNN, grupa powiązana z agencją wywiadu wojskowego GRU dzięki tej podatności miała możliwość dokonania infiltracji sieci europejskich organizacji zajmujących się wojskiem, energetyką czy transportem. Cała operacja trwała przez wiele miesięcy i przez ten czas pozostawała niewykrywana przez zachodnie służby.
Czytaj też
Rosja zaprzecza
Co było celem całej operacji? Z informacji CNN wiemy, że grupy cyberprzestępców Kremla przeszukały sieć zachodnich firm logistycznych i transportowych. Poszukiwały też innych danych wywiadowczych dotyczących państw zaangażowanych w pomoc Ukrainie.
Strona amerykańska potwierdziła, że nie są to pierwsze tego typu działania grupy hakerów powiązanych z GRU. W 2016 roku dokonali oni włamania na serwery Komitetu Narodowego Demokratów. W tamtym czasie działania te miały na celu uderzenie w kandydaturę Hillary Clinton w wyborach prezydenckich.
Strona rosyjska oczywiście oficjalnie zaprzecza, jakoby za akcją stali ludzie powiązani z tamtejszymi służbami.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].