Po depresji czy cukrzycy musimy mierzyć się z kolejnym problemem społecznym. Jest nim uzależnienie od internetu. Jak sprawić, aby nasze dzieci świadomie przestrzegały reguł, które pomogą zmniejszyć ryzyko? O tym w kolejnych „Pułapkach sieci”.
Czym jest sumienie cyfrowe i ślad cyfrowy? Na czym polega cyfrowe obywatelstwo? Jak powinna wyglądać edukacja dzieci w kontekście nowych technologii? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy dzięki kolejnemu odcinkowi "Pułapek sieci", w którym red. Michał Górski rozmawia z Magdaleną Bigaj, autorką książki "Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dziecko do życia w sieci?" oraz założycielką Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa.
Jednym z tematów poruszonych podczas rozmowy była higiena cyfrowa. Zdaniem Magdaleny Bigaj w interesie firm techologicznych nie jest to, abyśmy jej przestrzegali.
"Nie możemy zgadzać się na miękką korupcję w białych rękawiczkach. Nie może być tak, żeby mili ludzie zatrudniani przez Big Techy, zaprzyjaźniali się z tymi, którzy muszą stać na straży obywateli" - powiedziała rozmówczyni Michała Górskiego.
Czytaj też
Internet jako "proteza"
Jednym z pytań postawionych podczas rozmowy było to dotyczące tego, co kompensują nam media społecznościowe?
"W nas jest naturalna potrzeba wypełnienia pewnych pustek. Internet moze ją zaprotezować" - stwierdziła Magdalena Bigaj.
Rozmowa dotyczyła też tego, jak upowszechnienie internetu zmieniło życie społeczne na przestrzeni lat.
"W internecie stworzyliśmy przestrzeń, w której przestaliśmy myśleć o tym czy coś jest etyczne, czy też nie. Przestały być ważne wartosci, takie jak chociażby szacunek do drugiego człowieka (...)" - mówiła.
"Mamy dziś taką chorą sytuację, że na TikToku, na którym znajdują się filmiki mówiące o tym, jak odebrać sobie życie, a Konwencja o Prawach Dziecka nie jest tam przestrzegana, politycy od prawa do lewa w Polsce mają tam swoje konta" - zauważyła Bigaj.
Nagranie jest dostępne na naszym kanale YouTube:
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].*
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany