Cyfrowy System Wjazdu i Wyjazdu do UE. Jest porozumienie

Autor. By Przemysław Czopor, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36755511
Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej wstępnie porozumiały się w sprawie stopniowego wdrażania europejskiego cyfrowego Systemu Wjazdu i Wyjazdu. Jego uruchomienie ma zająć sześć miesięcy od wyznaczonej daty. Tą ma z kolei wskazać Komisja Europejska po publikacji przepisów w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Przekraczanie zewnętrznych granic Unii Europejskiej przez osoby z państw spoza Wspólnoty jest od wielu lat przedmiotem pracy unijnych legislatorów oraz agencji. Gdy w 2017 roku ukazało się rozporządzenie ustanawiające System Wjazdu/Wyjazdu (Entry/Exit System, EES), mało kto spodziewał się, że oprócz przygotowania samej infrastruktury, jego wdrożenie stanie się przedmiotem długich dyskusji organów wspólnotowych.
Sam system ma wykorzystywać dane biometryczne (m.in. zdjęcia twarzy czy odciski palców) do identyfikowania osób niebędących obywatelami Unii, które wjeżdżają lub wyjeżdżają ze strefy Schengen. Z jednej strony wyeliminuje to stemple w paszportach i przyspieszy kontrole na przejściach granicznych, a z drugiej ograniczy łamanie prawa.
Parlament i Rada UE osiągnęły porozumienie
W końcu, na początku trzeciego tygodnia maja, zespoły Parlamentu Europejskiego oraz polskiej prezydencji w Radzie UE osiągnęły wstępne porozumienie co do wdrożenia gotowego systemu EES. Jak wynika z informacji na stronie PE, zdecydowano, że proces będzie przebiegał stopniowo przez 180 dni – uznano bowiem, że jednoczesne uruchomienie EES w całej Unii mogłoby sparaliżować system.
Według uzgodnionych założeń mających źródło w propozycji KE, 10 proc. przekroczeń granicy będzie musiało być rejestrowanych w systemie 30 dni po rozpoczęciu wdrażania. 90 dni później ten stan będzie musiał wynosić 35 proc.
„Jeżeli czas oczekiwania będzie zbyt długi lub pojawią się problemy techniczne, wdrażanie będzie mogło być tymczasowo wstrzymane” – czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego.
„Dzięki temu porozumieniu państwa członkowskie będą mogły wdrożyć nowy system zarządzania granicami służący do rejestrowania wjazdu i wyjazdu obywateli państw spoza UE do strefy Schengen. To dobra wiadomość, która wesprze nasze wysiłki na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa naszych granic” - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.
KE zadowolona. Wdrożenie jeszcze poczeka
Dzień po osiągnięciu porozumienia, Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła postęp w sprawie systemu. Według słów wiceszefowej KE Henny Virkkunen, Wspólnota jest znacznie bliżej wdrożenia cyfrowego systemu zarządzania granicami, który określiła mianem „najbardziej zaawansowanego na świecie”.
„System wjazdu/wyjazdu wzmocni granice zewnętrzne UE i zwiększy bezpieczeństwo. Stopniowe wdrażanie systemu zapewnia płynne i bezpieczne przejście dla wszystkich państw członkowskich” – przekazała wiceprzewodnicząca Komisji.
Z kolei komisarz ds. wewnętrznych i migracji Magnus Brunner wskazał, że System Wjazdu/Wyjazdu jest cyfrowym fundamentem nowego zarządzania granicami w strefie Schengen.
„Będziemy dysponować w czasie rzeczywistym kompletnymi i wiarygodnymi informacjami na temat tego, kto wjeżdża do strefy Schengen i ją opuszcza. Pomoże nam to zlikwidować luki w obecnym systemie i wzmocnić wzajemne zaufanie między państwami członkowskimi” – wyjaśnił Brunner.
Zanim rozpocznie się wdrażanie systemu, rozporządzenie musi zostać formalnie przyjęte przez oba organy i opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE. Ostatnim krokiem będą deklaracje państw członkowskich – dopiero po spełnieniu obu warunków, Komisja Europejska wyznaczy termin rozpoczęcia całego procesu.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi
Materiał sponsorowany