Reklama

Technologie

Czy Chiny mogą na masową skalę produkować zaawansowane czipy?

Minister handlu USA - Gina Raimondo
Minister handlu USA - Gina Raimondo
Autor. U.S. Embassy Tallinn / Flickr

Pytanie o to, czy Chiny mogą na masową skalę produkować zaawansowane czipy takie jak te, które znalazły się w najnowszym smartfonie koncernu Huawei, spędza sen z powiek amerykańskim urzędnikom. Zdaniem USA póki co jednak nie ma dowodów, że ChRL przekroczyła dotychczasowe ograniczenia technologiczne, a przynajmniej na masową skalę.

Reklama

Nie milkną echa premiery smartfona Mate 60 Pro koncernu Huawei. O tym, że jest to smartfon o geopolitycznym znaczeniu, pisaliśmy na łamach naszego serwisu w tym tekście.

Reklama

Po premierze urządzenia, która zbiegła się w czasie z wizytą w Chinach amerykańskiej minister handlu Giny Raimondo, w USA zaczęto zadawać pytania o to, czy Chiny obchodzą amerykańskie sankcje tak skutecznie, że oto zyskały możliwość produkcji zaawansowanych podzespołów na masową skalę.

Sama Gina Raimondo, cytowana przez agencję Bloomberga, stwierdziła, że w związku z premierą nowego smartfona Huawei była bardzo poirytowana. Jak dodała, Stany Zjednoczone obecnie nie dysponują dowodami na to, że zaawansowane podzespoły takie, jak w nowym flagowcu Huaweia, mogą być przez ChRL produkowane "na masową skalę".

Reklama

Myślenie życzeniowe?

"Staramy się wykorzystać każde dostępne narzędzie, aby z całą pewnością stwierdzić, że Chiny nie mają możliwości rozwoju swoich technologii w sposób, który będzie dla nas szkodliwy" - powiedziała Raimondo przed Kongresem.

W ministerstwie handlu trwa dochodzenie, które rozpoczęło się w tym miesiącu i ukierunkowane jest na wyjaśnienie, jak to możliwe, że Huawei w swoim najnowszym telefonie umieścił 7-nanometrowy czip wyprodukowany przez SMIC. Obecnie nie jest jasne, czy SMIC uzyskał technologię do produkcji takich komponentów legalnie, czy też sukces ten zawdzięcza obchodzeniu sankcji. Wiadomo natomiast, że Huawei od dawna znajduje się na czarnej liście sankcyjnej resortu.

Raimondo nie chce komentować dochodzenia, ale oświadczyła, że jej resort zajmie się kontrolą każdego przypadku, w którym w grę może wchodzić obchodzenie amerykańskich sankcji przez chińskie spółki.

Bloomberg pisze, że w ub. tygodniu ze strony Republikanów pojawiły się żądania, aby ministerstwo handlu całkowicie odcięło SMIC oraz Huaweia od jakichkolwiek amerykańskich dostawców. Politycy tej partii uważają, że sankcje są nieefektywne i łatwe do obejścia, czego dowodem jest najnowszy smartfon chińskiego giganta.

Chińska potęga smartfonowa

Huawei według Bloomberga planuje w 2023 r. wyprodukować ok. 15 mln smartfonów zawierających własne procesory Kirin. W 2024 r. liczba ta ma wzrosnąć do 70 mln. Mamy więc do czynienia z masową produkcją, a nie odosobnionym przypadkiem. Prawdą jest jednak, że jednocześnie liczba ta jest znacznie mniejsza, niż w przypadku produkowanych dla iPhone'ów czipów dostarczanych przez TSMC, których jest ponad 200 mln.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama