Duże zmiany w mObywatelu

Autor. info.mobywatel.gov.pl
Rząd dąży do rozszerzenia funkcji w mObywatelu. Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy, który przewiduje znaczące zmiany w aplikacji. Mowa o m.in. cyfrowym zgłaszaniu stłuczek, nowych legitymacjach czy asystencie AI.
6 maja br. do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy o aplikacji mObywatel oraz niektórych innych ustaw. Przepisy przewidują wprowadzenie nowych usług w ramach apki. Mowa o np. mStłuczce (m.in. możliwość zarejestrowania drobnego zdarzenia drogowego w formie cyfrowej), cyfryzacji legitymacji szkolnych i nauczycielskich czy też opracowaniu narzędzia do składania podpisów elektronicznych na dokumentach.
Regulacja ma także pozwolić na wdrożenie wirtualnego asystenta. Wdrożenie chatbota bazującego na polskiej rodzinie modeli PLLuM zapowiadał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. W ubiegłym tygodniu podczas Impact’25 zapewnił, że „dzięki temu łatwiej będzie korzystać z obsługi administracyjne”.
Zmiany w mObywatelu odpowiedzią na potrzeby Polaków
We wtorek 20 maja nowelizacją zajęła się nim Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz Komisji do Spraw Deregulacji. W trakcie obrad wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski podkreślił, że procedowane przepisy odpowiadają na „szereg postulatów deregulacyjnych” oraz „wzrastające potrzeb obywateli” i ich oczekiwań w zakresie możliwości załatwiania spraw bez wychodzenia z domu.
„To element ogólnej polityki cyfryzacji wszystkich usług publicznych i dokumentów” – zaznaczył przedstawiciel resortu.
mObywatel pokaże, jak załatwić sprawę
Jednym z głównych wątków dyskusji nad nowelizacją był temat wdrożenia asystenta AI w mObywatelu. Pojawiły się pytania dotyczące prywatności obywateli.
Dariusz Standerski zapewnił, że chatbot nie wykorzystuje danych osobowych użytkownika aplikacji. Nie pracuje na nich, lecz jedynie pomaga np. przejść przez proces załatwiania danej sprawy.
„Będziemy mogli rozmawiać z mObywatelem. Przykładowo, wskażemy chatbotowi, co chcemy załatwić, a ten nam pokaże drogę i poprowadzi nas przez nią” – wyjaśnił przedstawiciel wiceministra.
Pieniądze na zmiany w mObywatelu
Nowelizacja ustawy wiąże się z wprowadzeniem zmian w aplikacji. Część z nich wymaga nakładów finansowych.
Jak zapewnił przedstawiciel resortu, budżet państwa nie zostanie nimi obciążony, ponieważ środki na modyfikację mObywatela popłynął z funduszów unijnych – Krajowego Planu Odbudowy.
Komisja była jednomyślna
Na zakończenie obrad komisji nowelizację, wraz z poprawkami Biura Legislacyjnegon (językowymi, redakcyjnymi itp.), poddano pod głosowanie.
Wśród posłów wystąpił konsensus: wszyscy głosujący opowiedzieli się za przyjęciem projektu ustawy (16 głosów za).
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi
Materiał sponsorowany