Reklama

Strefa Samsung

Chcesz sukcesu w biznesie? Zacznij efektywnie zarządzać danymi [CZĘŚĆ II]

Smart SSD Samsung
Autor. Samsung

Zarządzanie danymi dotyczy każdego urządzenia w organizacji – nieważne, czy mówimy o sprzęcie ulokowanym w biurze, czy wykorzystywanym przez pracowników w domu. Proces ten jest niezwykle ważny, szczególnie dla nowoczesnych przedsiębiorstw, bazujących na dużych ilościach danych. Dyski SSD dają większe niż dotychczas możliwości i stanowią jeden z elementów sukcesu. Drugim z nich jest znajomość dobrych praktyk i zasad zarządzania danymi oraz nośnikami pamięci. 

Reklama

Artykuł sponsorowany

W pierwszej części cyklu poradnikowego dotyczącego dysków SSD oraz zarządzania nimi wyjaśniliśmy, dlaczego dane i ich analiza są tak istotne z perspektywy rozwoju organizacji. Omówiliśmy „receptę na sukces”, dostrzegając szczególną rolę centrów danych, które wciąż stanowią bezpieczniejszą alternatywę dla rozwiązań chmurowych.

Reklama

Wskazywaliśmy, że dyski serwerowe Samsung DCT, wykorzystujące technologię SSD, (np.  model PM893) zapewniają najwyższą jakość, zapewniają bezpieczeństwo, niezawodność i sprostanie wszystkim wymaganiom, nawet w wysoce rozwiniętej organizacji. Dzięki nim możliwe są m.in. skuteczna ochrona danych, zmniejszenie zużycia energii czy nakładów na chłodzenie. 

Jednak nie wystarczy jedynie zainwestować w sprzęt. Do pełnego sukcesu konieczne jest również odpowiednie zarządzanie, zarówno dyskami, jak i ich zawartością. 

Reklama

Czytaj też

Zarządzanie danymi dotyczy każdego urządzenia

W celu zgłębienia  tematu, warto rozpocząć od kwestii definicyjnych. Odnosząc się do pojęcia „zarządzanie danymi”, można przytoczyć wyjaśnienie opracowane przez HubSpot. Według niego mówimy o „połączeniu osób, procesów technologii i systemów, które współpracują ze sobą, by zapewnić poprawność danych organizacji, ich bezpieczeństwo i łatwość zlokalizowania przez pracowników. Firmy wykorzystują zarządzanie danymi do ochrony swoich danych, kontrolowania dostępu do nich i odpowiedzialności za posiadanie i za zarządzanie nimi, a także udostępniają dane pracownikom w codziennej pracy”.

Samsung w swojej Białej Księdze („Przewodnik po prawidłowym zarządzaniu dyskami SSD w przedsiębiorstwie”) podkreśla, że zarządzanie danymi dotyczy „każdego urządzenia pamięci masowej i wszystkich urządzeń posiadanych przez organizację”, w tym nośników  SSD. Nie ma tu rozróżnienia czy sprzęt ulokowany jest w siedzibie, czy poza nią (np. w domu pracowników). W każdym przypadku to kluczowy proces, którego nie należy zaniechać.

Czytaj też

I. Przenoszenie danych

Przechodząc na poziom zarządzania dyskami SSD, Samsung zwraca uwagę na kilka kwestii, którymi muszą interesować się wszyscy dyrektorzy IT. Pierwszą są wyzwania związane z przenoszeniem danych. Wynika to z faktu, że możemy spotkać się z rozwiązaniami SSD wykorzystywanymi w centrach danych i wbudowanymi w serwery oraz urządzeniami „autonomicznymi”, czyli dyskami przenośnymi.

„Każde urządzenie funkcjonujące >>luzem<< może zostać zgubione, skradzione lub uszkodzone, co naraża znajdujące się na nim dane na ryzyko niepożądanego wykorzystania” – czytamy w Białej Księdze Samsung.

Czytaj też

II. Integralność i poprawność danych

Po drugie, należy brać pod uwagę integralność i poprawność danych, które znajdują się na dyskach SSD (w tym autonomicznych i macierzach pamięci masowej typu All-Flash). Dlaczego to takie ważne? Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, że pracownik przechowuje pliki na przenośnym dysku SSD i wprowadza zmiany w dokumencie. Wówczas mogą pojawić się niespójności danych pomiędzy różnymi systemami, działami lub rekordami. Podobnie w przypadku macierzy All-Flash, która została zainstalowana w odizolowanej konfiguracji, z dala od reszty pamięci masowej organizacji.

Czytaj też

III. Budowa właściwej struktury

Wspomniane wyżej sytuacje mogą w efekcie doprowadzić do np. problemów z obsługą klientów, księgowością czy analizą danych. Samsung wskazuje na istotny mechanizm: „Gdy jakość danych spada, cierpią również wszystkie aplikacje i decyzje podejmowane przy użyciu tych danych”. Jak temu zaradzić? 

W Białej Księdze firmy podkreślono znaczenie budowy macierzy zarządzania danymi, obejmującej zasady i reguły integracji, przechowywania oraz dostępu. „Struktura ta musi być swobodnie dostępna w organizacji, a każdy pracownik i wykonawca musi ją rozumieć i wiedzieć, co robić, by zachować zgodność” – tłumaczy Samsung. 

Czytaj też

IV. Rozumienie procesu integracji i ustalania reguł

Ponadto, specjaliści IT organizacji powinni także rozumieć proces integracji i ustalania reguł zarządzania danymi. Statystyki opublikowane przez Spiceworks wskazują, że 18 proc. przedsiębiorstw używa obecnie macierzy pamięci masowej typu All-Flash, a kolejne 14 proc. planuje je wdrożyć w ciągu dwóch lat. 

Co więcej, 56 proc. firm dokonało standaryzacji dysków SSD – a przecież nie była to powszechna praktyka w przypadku starszych rozwiązań (np. tradycyjnych dysków twardych HDD). Według danych, 68 proc. organizacji korzysta z rozwiązań SSD we wszystkich swoich laptopach.

Czytaj też

Przewaga dysków SSD

Powyższe informacje pokazują, że obecnie występuje nie tylko potrzeba, ale również chęć integracji nośników SSD z przedsiębiorstwem. Urządzenia tego typu posiadają układy półprzewodnikowe pamięci flash, w efekcie czego gwarantują możliwość przechowywania danych przez długi czas

„W przeciwieństwie do dysków HDD z obracającymi się szybko talerzami magnetycznymi, na których dane są odczytywane i zapisywane przez mechaniczne ramię – co oznacza nieustanne przeskakiwanie nad nośnikiem w poszukiwaniu danych – dyski SSD nie mają ruchomych części. Odczyt i zapis danych w komórkach jest znacznie szybszy zarówno w operacjach doraźnych, jak i długotrwałych. Oznacza to, że aplikacje wczytują się sprawniej, dane szybciej zapisują i pobierają się” – czytamy w Białej Księdze Samsung. 

Na korzyść dysków SSD przemawia także większa niezawodność w porównaniu z rozwiązaniami HDD. Wynika to z faktu, że nie posiadają one ruchomych części, które są bardziej podatne na awarie. Są też wytrzymalsze i odporne na, np. uderzenia czy upadki. Takie incydenty nie mają wpływu na dane i ryzyko ich utraty. 

Ponadto, dyski SSD będące w ofercie Samsung są lżejsze, bardziej kompaktowe i zużywają mniej energii niż tradycyjne dyski twarde (HDD). Z tego względu idealnie nadają się do instalacji w laptopach, małych urządzeniach czy sieciach pamięci masowej o dużej pojemności. 

Czytaj też

Zarządzanie danymi podstawowymi. Co to?

„Kluczem do integracji dysków SSD w przedsiębiorstwie jest upewnienie się, że są one stosowane w systemach i serwerach, które mogą w pełni wykorzystać ich szybkość i pojemność, jednocześnie zarządzając nimi i monitorując je w taki sam sposób, jak każda inna opcja pamięci masowej klasy korporacyjnej" – wyjaśnia Samsung. 

Dla coraz większej liczby firm wiąże się to z objęciem dysków SSD procesem zarządzania danymi podstawowymi. Co kryje się pod tym pojęciem? Według TechTarget mowa o procesie, który prowadzi do stworzenia „jednolitego zbioru pochodzących z różnych systemów informatycznych danych o klientach, produktach, dostawcach i innych podmiotach gospodarczych”. 

Czytaj też

Zalety zarządzania danymi podstawowymi

Wśród zalet zarządzania danymi podstawowymi warto wymienić możliwość współdzielenia danych między systemami oraz ogólną poprawę jakości danych, co w efekcie może przełożyć się na lepsze decyzje biznesowe. W efekcie organizacja będzie posiadała tzw. „jedną wersję prawdy”, której podstawę stanowi konsolidacja i standaryzacja danych w jednym repozytorium, dostępnym dla każdego użytkownika według jego potrzeb. Dzięki temu łatwiej jest organizacji przestrzegać obowiązujących przepisów prawa. 

Jednak wdrożenie takiego podejścia nie wszędzie może okazać się łatwe - szczególnie w przypadku dużych organizacji, które posiadają wiele silosów danych. 

„Każdy dział i każdy właściciel danych muszą przyjąć wspólne standardy danych podstawowych. Zarządzanie zmianą jest często przedmiotem sporu, gdy różne działy nie zgadzają się, który standard wybrać lub gdzie i jak przechowywać dane” – zwraca uwagę Samsung. 

Podstawą sukcesu i rozwoju biznesu są dane oraz odpowiednie zarządzanie nimi. Jednak zanim organizacja zacznie „zbierać owoce” takiego podejścia, konieczne jest wdrożenie odpowiednich procedur i strategii, a także mechanizmów, metod, narzędzi (jak np. dysków SSD Samsung). 

Przy tym nie można zapominać o bezpieczeństwie a więcej na ten temat już w następnej części poradnika. Zastosowanie opisanych w tym materiale wskazówek i rozwiązań z pewnością okaże się pomocne w osiąganiu zakładanych celów.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama