Reklama

Polityka i prawo

Rosjanie tworzą własne odpowiedniki popularnych aplikacji

Ponad 6 tys. pracowników administracji w Moskwie od wtorku w tym tygodniu używa programu pocztowego napisanego przez rosyjskich programistów. Program MyOffice Mail zastąpił do tej pory popularny i używany w Rosji Microsoft Outlook.

Rosyjska administracja ma według Russia Today zaczął używać programów stworzonych przez rodzime firmy zajmujące się rozwojem oprogramowania. Powodem decyzji o używaniu aplikacji opracowanych przez rodzimy biznes ma być chęć pozbycia się zagranicznego oprogramowania z komputerów Rosjan. Prezydent Władimir Putin wyraził swoje zaniepokojenie dotyczące bezpieczeństwa swoich obywateli przy korzystaniu z oprogramowania, które nie zostało stworzone z myślą o ochronie Rosjan. Jednocześnie poruszył kwestie ostatnich napięć pomiędzy jego krajem a Zachodnimi mocarstwami, które są spowodowane sytuacją na Ukrainie.

Plan przejścia na rodzinne rozwiązania w przypadku oprogramowania używanego przez organizacje rządowe został ogłoszony w marcu tego roku przez Putina. Obecnie, jeżeli organizacje publiczne zamierzają kupić zagraniczne oprogramowanie wykorzystywane w codziennej pracy muszą skonsultować specjalny rejestr, który potwierdzi, czy nie ma rosyjskiego odpowiednika tego oprogramowania. Jeżeli takie rozwiązanie istnieje, to osoby odpowiedzialne za kupowanie nowych rozwiązań, będą musiały wyjaśnić, czego brakuje krajowemu oprogramowaniu.

Kreml w przyszłym roku zamierza wprowadzić własną firmę dostarczającą rozwiązania chmurowe pod nazwą New Cloud Technologies, która będzie zarządzała ponad 600 tys. urządzeń końcowych. Według Artema Jermołajewa, z Rostelecom, dopiero po wprowadzeniu tego rozwiązania będzie czas na zlikwidowanie rozwiązań firmy Microsoft.

To nie pierwsza próba Rosjan, aby wprowadzić, pod przykrywką poprawy bezpieczeństwa swoich obywateli, pełną inwigilacje. Warto tutaj wspomnieć ustawę z lipca tego roku, które wprowadzają obowiązek nagrywania oraz przechowywania całej komunikacji klientów przez okres sześciu miesięcy.

Czytaj też: Rosja stosuje metody z czasów zimnej wojny w cyberprzestrzeni

Reklama

Komentarze (1)

  1. olo

    Kiedy Merce i BMW zamienią na ŁADY ?

Reklama