Reklama

Polityka i prawo

Kolejny zakaz TikToka w Europie. Tym razem w trybie pilnym

Autor. thecrazyfilmgirl/Flickr/CC BY 2.0

Flamandzkie władze (Belgia) podjęły decyzję o zablokowaniu dostępu do TikToka na urządzeniach pracowników administracji. To skutek przeprowadzenia przeglądu bezpieczeństwa aplikacji. 

Reklama

Regionalna agencja Digitaal Vlaanderen ogłosiła wprowadzenie – w trybie pilnym – zakazu korzystania z TikToka przez urzędników i jego odinstalowania. Odbyło się to za radą m.in. Centrum Cyberbezpieczeństwa Belgii i tamtejszych służb wywiadowczych. Specjaliści z tego kraju wzywają „do ogólnej czujności” i doradzają „usuwanie aplikacji ze (...) środowiska”. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

TikTok zniknie z urządzeń urzędników

W oficjalnym oświadczeniu wskazano, że „ruch sieciowy do TikToka zostanie zablokowany”. Aplikacja zostanie wyłączona na komputerach i smartfonach urzędników oraz personelu administracji w Flandrii (północna Belgia). 

W przypadku prywatnych urządzeń użytkownikom zaleca się samodzielne odinstalowanie aplikacji w celu wykluczenia „ryzyka związanego z bezpieczeństwem cyfrowym”. 

Ważne jest, aby wszyscy pracownicy administracji byli świadomi zagrożeń wynikających z korzystania z aplikacji. Bezpieczeństwo informacji to zadanie i odpowiedzialność każdego w organizacji.
Johan Smekens z Digitaal Vlaanderen

Czytaj też

Będzie zakaz w całej Belgii?

Warto pamiętać, że Flandria jako jeden z regionów administracyjnych Belgii posiada sporą autonomię, więc wprowadzenie zakazu w tym obszarze nie ma mocy wiążącej dla pozostałych (region Walonii i Stołeczny Brukseli).

Jednak – jak podaje belgijska agencja informacyjna Belga – minister sprawiedliwości tego kraju Vincent Van Quickenborne złożył już propozycję wprowadzenia blokady TikToka na służbowych telefonach przedstawicieli władz w skali całej federacji. 

Czytaj też

Problemy TikToka

Przypomnijmy, że wcześniej podobną decyzję podjęły już m.in. Stany Zjednoczone, Komisja Europejska i Parlament Europejski. Z kolei czeska Narodowa Agencja Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Informacji (NUKIB) oficjalnie ostrzegła przed aplikacją oceniając, że stanowi poważne zagrożenie.

Co ciekawe, nasi sąsiedzi nie skupili się wyłącznie na aspektach technicznych platformy, lecz poszli dalej. Zwrócili uwagę na np. przepisy chińskiego prawa, które wskazuje wprost, że m.in. „każdy obywatel i każda organizacja musi wspierać działania wywiadowcze kraju, pomagać im poprzez współpracę, a także zachowywać poufność”. To jednak nie wszystko. Sprawę szczegółowo opisujemy w materiale: „Czeska służba cyberbezpieczeństwa: TikTok to poważne ryzyko”.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama