Biznes i Finanse

Zjednoczone Emiraty Arabskie kupują udziały w ByteDance – właścicielu TikToka

Fot. Anthony Quintano / Flickr

Firma G42 należąca do jednego z najpotężniejszych ludzi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZAE) – Szejka Tahnoona, który nazywany jest przez wielu "szefem szpiegów królestwa", wykupiła warte ponad 100 mln dolarów udziały w firmie ByteDance, do której należy TikTok.

Spółka ByteDance została przy okazji wyceniona na ok. 220 mld dolarów, jednak kontrolowana przez Szejka Tahnoona bin Zayeda Al Nahyana firma G42 oficjalnie reprezentująca branżę sztucznej inteligencji kupiła udziały warte ponad 100 mln dolarów, pozyskując je od obecnych inwestorów firmy przez podmiot o nazwie 42XFund – donosi agencja Bloomberga powołując się na źródła bliskie sprawie.

To nie koniec transakcji – krótko po wykupieniu przez G42 jej udziałów, kolejną umowę – tym razem wyceniając ByteDance na 225 mld dolarów – zawarł inny fundusz, którego nazwy jednak nie znamy.

Czytaj też

Odbicie niepokojów

Oscylująca w wycenach wartość ByteDance to zdaniem Bloomberga odbicie niepokojów, które wiążą się z problemami TikToka wynikającymi z możliwości zablokowania tej platformy w USA już nie tylko na poziomie administracji, ale i dostępności dla wszystkich obywateli.

TikTok blokowany jest przez kolejne kraje świata , a także instytucje takie, jak Parlament Europejski czy Komisja Europejska . Według Bloomberga, obecnie kierownictwo firmy rozważa odcięcie się od spółki ByteDance po to, aby odrobić straty wizerunkowe i załagodzić obawy o bezpieczeństwo narodowe, które podawane są jako główny argument w ramach uzasadniania decyzji o kolejnych banach.

Warto przy tym przypomnieć, że w 2021 r. spółka ByteDance była wyceniana na 460 mld dolarów, kiedy udziały w niej nabył fundusz Tiger Global Management.

Arabskie inwestycje

To, co powinno nas w tej sprawie interesować, to jednak nie tylko aspekty finansowe transakcji, ale i postać samego Szejka Tahnoona.

Tahnoon znany jest jako szef szpiegów ZAE, a zarazem sprawny biznesmen, który interesuje się firmami z wielu sektorów i rozszerza swoje portfolio o różne branże – wykupując poszczególne podmioty lub udziały w nich za pośrednictwem wspomnianej wcześniej firmy G42.

Inwestycje Tahnoona to m.in. sztuczna inteligencja, cloud computing, ale także medycyna (badania nad szczepionkami) i samochody autonomiczne. W ubiegłym roku G42 zbudowało wspomniany wcześniej fundusz 42XFund wart 10 mld dolarów, który cieszy się wsparciem rynku finansowego i pozwala Tahnoonowi na inwestycje na rynkach wschodzących. Głównym kierunkiem zainteresowań Szejka jest Azja.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze