Reklama

Polityka i prawo

Ważne spotkanie w Brukseli. Wśród tematów AI i bezpieczeństwo

W czwartek w Brukseli odbył się szczyt "New Ambition for Europe". Poruszono na nim kwestie dotyczące m.in. sztucznej inteligencji i rozwoju technologii. Jakie wnioski wyciągnięto?
W czwartek w Brukseli odbył się szczyt "New Ambition for Europe". Poruszono na nim kwestie dotyczące m.in. sztucznej inteligencji i rozwoju technologii. Jakie wnioski wyciągnięto?
Autor. By Leandro Neumann Ciuffo - Edifício Berlaymont, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28378256

W Brukseli odbył się szczyt „New Ambition for Europe”. Poruszono podczas niego kwestie związane z realizacją przez Europę ambicji przemysłowych oraz wzmocnienia konkurencyjności w skali światowej. Wzięli w nim udział m.in. wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. suwerenności technologicznej Henna Virkkunen oraz wiceminister cyfryzacji dr Dariusz Standerski.

Czwartkowe spotkanie miało na celu nadanie impetu działaniom dotyczącym cyfryzacji na terenie Unii Europejskiej. Do tego grona zaliczono ruchy dotyczące m.in. przyjaznych regulacji i większej atrakcyjności Wspólnoty dla potencjalnych inwestorów. Oprócz przedstawicieli KE i polskiego rządu, w wydarzeniu wzięli udział także reprezentanci firm telekomunikacyjnych i technologicznych.

Czytaj też

Virkkunen: Pracujemy nad konsolidacją przepisów

W trakcie panelu „Connectivity for Competitiveness and Security – Europe’s Strategic Edge”, wiceszefowa Komisji Europejskiej wskazała, że trwają prace nad konsolidacją nakładających się na siebie przepisów. Wspólnota ma również zwiększać inwestycje w pionierskie technologie dla szkolenia AI; jednocześnie zauważana jest potrzeba zapewnienia materiałów w celu treningu sztucznej inteligencji.

Jednocześnie Virkkunen zauważyła, że już teraz jest wiele możliwości w kontekście technologii. Jedną z kwestii jest sposób ich wykorzystania przez firmy SMS oraz sektor publiczny. Ma to być spowodowane wieloma możliwościami w przypadku technologii, a działania dotyczące tych kwestii mają już trwać.

Czytaj też

Reklama

Standerski: zwiększyć inwestycje w fabryki AI

W trakcie drugiej części wydarzenia, wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przypomniał, że Polska jest najbardziej doświadczana przez cyberataki, stąd też najważniejszą sprawą poruszaną podczas prezydencji naszego kraju w Radzie UE jest cyberbezpieczeństwo. Wiceszef resortu powiedział również, że konieczne jest wykorzystanie tych doświadczeń do budowania odporności, a Polska chce się dzielić zarówno nimi, jak i swoją wizją, z innymi członkami Wspólnoty.

Standerski zauważył również potrzebę zwiększenia inwestycji w fabryki AI i podzielenia jej zdolności m.in. dla sektora naukowego czy SMS – dyskusje na ich temat mają już trwać w grupach roboczych. Innym priorytetem są relacje międzynarodowe z takimi krajami jak Japonia, Singapur czy Korea. Jednocześnie polska prezydencja oczekuje nowych strategii, planów inwestycyjnych czy założeń dotyczących zarządzania zapotrzebowaniem fabryk AI na energię.

Czytaj też

Reklama

Rozszerzyć Security Toolbox, zapewnić bezpieczeństwo sieci

Jednym z wniosków ze szczytu jest konieczność zapewnienia, że sieci stanowiące fundament innowacji oraz gospodarki na Starym Kontynencie są zarówno godne zaufania, jak i bezpieczne. Sam 5G Security Toolbox przygotowany przez Unię Europejską powinien być zastosowany we wszystkich technologiach komunikacyjnych, a państwa należące do Wspólnoty powinny go wdrożyć w pełni.

Zauważono również, że obecnie zagrożona jest przewaga posiadana przez Europę w postaci wiodącej roli w rozwoju technologii łączności. Jej rozwój musi być dostosowany do celów środowiskowych Unii. Z kolei jednolity rynek cyfrowy powinien zostać w pełni wdrożony, a regulacje uproszczone oraz ograniczone.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama