Reklama

Polityka i prawo

EU Toolbox szansą na dynamiczny rozwój 5G w Europie? [KOMENTARZ]

Fot. David Perry/U.S. Air Force/Domena publiczna
Fot. David Perry/U.S. Air Force/Domena publiczna

Komisja Europejska opublikowała dokument EU Toolbox, zawierający zestaw propozycji, które kraje członkowskie EU mogą zastosować w celu ograniczenia ryzyk związanych z uruchomieniem sieci 5G. 

Huawei, popiera każdą próbę zwiększenia bezpieczeństwa ekosystemu 5G, która nie dyskryminuje żadnego z uczestników rynku. Tym samym jesteśmy gotowi współpracować i dyskutować z krajami członkowskimi o najlepszych dla lokalnych społeczności rozwiązaniach.

Co do zawartości samego EU Toolbox – cóż, jak sama nazwa wskazuje, jest to skrzynka z narzędziami. Jest tam młotek, jest i piła. O tym, w jaki sposób narzędzia zostaną użyte decydują zawsze przede wszystkim umiejętności stolarza, i jego motywacja. Czy jest w stanie wbić gwóźdź, czy tylko trafić w palec? Czy wynikiem korzystania z narzędzi ma być piękny stół, czy tylko piękna katastrofa? Te dwa pytania powinniśmy sobie przede wszystkim zadawać, korzystając z EU Toolboxa w naszym kraju – bo stawką jest tak naprawdę nasze miejsce w globalnym łańcuchu wartości. Nie byłoby Krzemowej Doliny, gdyby w Kalifornii nie było Internetu. Tak samo nie powstaną u nas firmy i rozwiązania opierające się na 5G, jeśli nie będziemy potrafili zbudować sieci jednocześnie bezpiecznej, i stosującej najnowsze rozwiązania technologiczne.

Kluczowym jest – zawsze było – żeby instytucje rządowe dynamicznie poprowadziły prace w zakresie bezpieczeństwa sieci 5G. EU Toolkit to dalej niewiele, i nie tu należy poszukiwać głównych rozwiązań. Tak naprawdę najważniejsza praca nad bezpieczeństwem odbywa się w ramach 3GPP, bo to tam powstają kluczowe standardy. Szkoda, że na forum organizacji normalizacyjnych przedstawiciele rządów wciąż zajmują się najchętniej kwestiami legalnych podsłuchów – to ważne zagadnienie, ale chyba nie tego tylko oczekujemy od sieci 5G.

Reasumując – dobrze, że są narzędzia, z dużym zaciekawieniem będę obserwował, jak dzięki nim rządy a w szczególności rząd Polski będą meblować przyszłość telekomunikacji mobilnej. O ile się orientuję, na ten moment u nas trwają poszukiwania kompetentnego stolarza...Trzymam kciuki za ich zakończenie z sukcesem!

Autor: Rafał Jaczyński, Regional Cyber Security Officer CEE&Nordics,Huawei

Reklama

Komentarze

    Reklama