Reklama

Polityka i prawo

Vestager: Unijny kodeks dobrych praktyk dla branży AI może powstać już niebawem

Autor. Radikale Venstre / Flickr

W ciągu kilku tygodni może powstać wstępna wersja unijnego kodeksu dobrych praktyk dla branży AI - zapowiedziała komisarz Margrethe Vestager. Po jej sformułowaniu, swoje uwagi do treści kodeksu będą mogli zgłaszać przedstawiciele tego sektora rynku.

Reklama

Zdaniem wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej ds. Europy na miarę ery cyfrowej, kodeks dobrych praktyk, do którego przystąpienie byłoby dobrowolne, powinny zaproponować zarówno Stany Zjednoczone, jak i Unia Europejska, gdzie obecnie silnie debatowane są regulacje dla sztucznej inteligencji.

Reklama

Wytyczne z kodeksu dobrych praktyk mogą być przy tym zdaniem urzędniczki fundamentami zabezpieczającymi dobre regulacje.

Generatywna AI zmienia wszystko

W opinii Vestager, cytowanej przez agencję Reutera, „generatywna sztuczna inteligencja jest kompletnym game-changerem". Jak wskazała, w związku z tym w kolejnych kilku tygodniach KE zaproponuje wstępną wersję kodeksu dobrych praktyk dla branży sztucznej inteligencji. Ostateczna wersja proponowanych wytycznych ma powstać „bardzo, bardzo niedługo" - i wówczas będą do niej mogły przystąpić podmioty z branży, które wcześniej - jeśli zechcą - wezmą udział w konsultacjach wstępnej wersji zapisów.

Reklama

Wśród pomysłów, które mają być uwzględnione w kodeksie dobrych praktyk, pojawiają się m.in. oznaczenia materiałów generowanych przez algorytmy sztucznej inteligencji i zewnętrzne audyty systemów opartych o tego rodzaju technologie.

Co z Aktem o sztucznej inteligencji?

Vestager, pytana przez dziennikarzy na temat tego, kiedy gotowe będą przepisy Aktu o sztucznej inteligencji, nad którym trwają prace, odpowiedziała, że „w najlepszym wypadku regulacja ta wejdzie w życie za dwa i pół, może trzy lata".

Jak przyznała, „to oczywiście za późno" i „trzeba działać teraz".

Dlatego kodeks dobrych praktyk może być odpowiedzią na bieżące potrzeby - jednak, jak to ma miejsce w przypadku wszystkich zapisów prawnych, których przestrzeganie opiera się na dobrowolności i deklaratywności, nie będzie wiążący i nie stanowi odpowiedzi na wszystkie problemy, które niesie z sobą rozwój sztucznej inteligencji.

Wcześniej na łamach naszego serwisu pisaliśmy nie tylko o założeniach Aktu o sztucznej inteligencji, ale też o grze lobbingowej, która ma miejsce wokół nowych regulacji.

Obecnie działania w tym względzie wdrożyły Chiny, które jako pierwsze uregulowały AI i są to przepisy bardzo restrykcyjne - co może świadczyć o tym, że Pekin doskonale zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie z sobą nowa technologia, przede wszystkim dla bezpieczeństwa politycznego i stabilności społeczno-gospodarczej w kraju.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama