Reklama

Polityka i prawo

Chiny regulują generatywną sztuczną inteligencję. Wyraźne oznaczenia albo zakaz

Autor. Deep Mind / Unsplash

Chińska Administracja Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała regulacje mające stwarzać ramy dla korzystania z generatywnej sztucznej inteligencji, używanej m.in. do tworzenia wizualiów – takich jak algorytm Stable Diffusion.

Reklama

Regulator internetu – Chińska Administracja Cyberprzestrzeni (CAC) – opublikowała regulacje dotyczące użycia generatywnej sztucznej inteligencji, którą znamy m.in. jako algorytmy pozwalające na tworzenie obrazów, takie jak Stable Diffusion czy Midjourney.

Reklama

Jak pisze serwis Ars Technica, nowe regulacje wejdą w życie 10 stycznia 2023 roku. Czego dotyczą?

Czytaj też

Jak Chiny regulują generatywną AI

W uzasadnieniu dla wprowadzenia nowych regulacji generatywnej sztucznej inteligencji, CAC wskazuje, że „technologie głębokiej syntezy", jak określa ją administracja z Pekinu, były w ostatnich latach wykorzystywane przez różne podmioty do produkowania, kopiowania i publikowania treści o charakterze nielegalnym i szkodliwych informacji, a także materiałów mających godzić w reputację i honor innych osób oraz służących do podszywania się pod nie.

Reklama

Zdaniem CAC, takie zastosowanie generatywnej AI godzi w interes narodowy i stabilność społeczną Chin, dlatego algorytmy te wymagają regulacji, mającej na celu zapobieganie ryzyku dla bezpieczeństwa i przeciwdziałanie temu, które już zaistniało przez propagację tych technologii.

Czytaj też

Ocena dla bezpieczeństwa

W myśl nowych przepisów, algorytmy generatywnej AI będą podlegały ocenie ze względu na bezpieczeństwo, której dokona rząd. Każdy produkt zawierający tego rodzaju technologię będzie musiał spełniać wymogi rządowej regulacji przed wejściem na rynek.

Obrazy generowane przy użyciu sztucznej inteligencji będą natomiast musiały zostać w wyraźny sposób oznaczone, tak, aby odbiorca miał świadomość, że wchodzi w relację z czymś, co nie zostało wytworzone przez człowieka.

Regulacja dotyczy nie tylko obrazów, ale także głosu, materiałów filmowych, scen z wirtualnej, immersyjnej rzeczywistości, czy też generowanych algorytmicznie ludzkich twarzy.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama