Reklama

Polityka i prawo

Ukraińcy skorzystają z polskiej e-administracji. Uregulował to projekt ustawy pomocowej

Autor. MSWiA 🇵🇱(@MSWiA_GOV_PL)/Twitter

Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadza także przepisy dotyczące rozwiązań, które umożliwiają przebywającym w Polsce Ukraińcom korzystanie z cyfrowych usług. Jak deklaruje kancelaria premiera, procedura jest łatwa i bezpieczna.

Reklama

W poniedziałek rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Jest to związane z trwającą wojną u naszego wschodniego sąsiada i falą uchodźców, którzy przybywają do Polski. Proponowane przepisy zostały przedłożone przez Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA.

Reklama

Na podstawie ustawy każda osoba objęta wsparciem opisanym w prawie uzyska PESEL, a także możliwość założenia Profilu Zaufanego. Jest on kluczowy z perspektywy korzystania z e-usług polskiej administracji.

Czytaj też

Procedura nie jest skomplikowana

Reklama

"PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości osoby w oparciu o dostępne (w tym unieważnione) dokumenty, takich jak paszport, dowód osobisty, karta Polaka, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający ustalenie tożsamości" - wskazuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) w specjalnym komunikacie. Jeśli chodzi o dzieci, dopuszcza się również akt urodzenia.

KPRM zaznacza, że procedura, o której mowa, znajdzie zastosowanie także w przypadku osób, które przekroczyły granicę bez dokumentów. "W takiej sytuacji umożliwia się nadanie PESEL na podstawie stosownego oświadczenia wnioskodawcy" - czytamy.

Czytaj też

W jednym okienku

Zgodnie z deklaracjami, nadanie numeru PESEL oraz udostępnienie Profilu Zaufanego ma odbyć się w jednym okienku w urzędzie gminy.

"W celu sprawnego wdrożenia nowych rozwiązań oraz przygotowania urzędów do sprawnej realizacji nowych zadań, 6 marca odbyło się spotkanie przedstawicieli Cyfryzacji KPRM z reprezentantami strony samorządowej. Wnioski samorządów zostaną uwzględnione w pracach legislacyjnych, a koszty realizacji nowych zadań zostaną sfinansowane przez rząd. Wnioski składane w urzędach będą dwujęzyczne – w wersji polskiej i ukraińskiej" - podaje kancelaria premiera.

Czytaj też

Bezpieczeństwo przede wszystkim

KPRM podkreśla, że cały proces będzie bezpieczny, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wydawania Polakom dowodów osobistych.

"Każdy wniosek zawierać będzie biometryczną fotografię osoby, której nadawany będzie PESEL, a do rejestru zapisywane będą jej odciski palców. Oznaczenie dokumentu, na podstawie którego nadano numer PESEL wraz z danymi osoby oraz informacją o obywatelstwie zostanie zapisana w rejestrze. Dodatkowo wprowadza się nową kategorię oznaczenia cudzoziemca w celu wyszczególnienia numerów PESEL osób, którym numer został nadany w trybie specjalnym. Urzędnik w gminie będzie miał także dostęp do bazy Straży Granicznej zawierającej informacje o danych osób, które wjechały do Polski z Ukrainy po 24 lutego" - czytamy w komunikacie.

Czytaj też

Nowe rozwiązanie dla obywateli Ukrainy

Każdy dorosły obywatel Ukrainy, który zostanie objęty wprowadzaną procedurą będzie mógł skorzystać z dokumentu Diia.pl (Дія пл), udostępnionego w ramach mObywatela. To rozwiązanie udostępnia i potwierdza tożsamość użytkownika w relacjach z administracją. Jego nazwa nawiązuje do rządowej aplikacji mobilnej Diia oferowanej przez ukraiński rząd.

"Nowy mobilny dokument będzie dostępny w ramach aktualizacji mObywatela, którą już w połowie marca udostępnimy w sklepach App Store i Google Play" - wskazuje KPRM.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama