Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ukraina dołączyła do Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO

Autor. fot. NATO CCDCOE

Ukraina dołączyła do Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence).

Reklama

Podczas 30. Posiedzenia Komitetu Sterującego NATO CCDCOE jednomyślnie wyrażono zgodę na członkostwo Ukrainy w Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO.

Reklama

„Obecność Ukrainy w Centrum wzmocni wymianę wiedzy o cyberprzestrzeni między Ukrainą a państwami członkowskimi CCDCOE. Ukraina mogłaby wnieść cenną wiedzę z pierwszej ręki o kilku przeciwnikach w cyberprzestrzeni, która zostanie wykorzystana w badaniach, ćwiczeniach i szkoleniach" – podkreślił płk Jaak Tarien, dyrektor NATO CCDCOE.

„Zdolności i wiedza wynikają z doświadczenia, a Ukraina zdecydowanie ma cenne doświadczenie z poprzednich cyberataków, co zapewni znaczącą wartość dla NATO CCDCOE. Estonia jako państwo-gospodarz CCDCOE jest wieloletnim partnerem Ukrainy we wzmacnianiu jej zdolności w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego i odporności cybernetycznej. Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję członków CCDCOE, o wyrażeniu zgody na członkostwo Ukrainy" – skomentował tę decyzję Kalle Laanet, minister obrony Estonii.

Reklama

Czytaj też

Po przesłaniu przez Ukrainę listu potwierdzającego zainteresowanie przystąpieniem do NATO CCDCOE, wniosek o członkostwo został poddany pod głosowanie w Komitecie Sterującym CCDCOE. Tym samym Centrum rozszerzyło członkostwo poza państwa NATO.

Jak podaje gov.pl, CCDCOE jest akredytowanym przez NATO centrum wiedzy o cyberprzestrzeni, instytucją badawczą oraz ośrodkiem szkoleniowym i ćwiczeniowym. Międzynarodowa organizacja wojskowa z siedzibą w Tallinie koncentruje się na interdyscyplinarnych badaniach stosowanych, a także konsultacjach, szkoleniach i ćwiczeniach z zakresu cyberbezpieczeństwa. NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence zostało utworzone 14 maja 2008 r. Posiada status Międzynarodowej Organizacji Wojskowej.

Czytaj też

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama