Reklama

Technologie

Ukraina pod rosyjskim ostrzałem. Pierwszy regionalny blackout telekomunikacyjny

Autor. Euromaidan Press (@EuromaidanPress)/Twitter

Ukraińskie miasta doświadczają poważnych przerw w dostępie do telekomunikacji. Nastąpiła pierwsza tak duża awaria łączności na szczeblu regionalnym. To efekt zniszczeń, jakie powoduje rosyjski ostrzał. 

Reklama

Specjaliści organizacji NetBlocks, zajmujący się monitorowaniem sieci, regularnie publikują dane dotyczące awarii i innych problemów dotyczących internetu czy łączności. W czwartek przekazali, że w obwodzie sumskim (północno-wschodnia Ukraina) doszło do blackoutu telekomunikacyjnego w czasie, gdy mieszkańcy tego regionu informowali o silnych wybuchach w elektrowni cieplnej i podstacji elektrycznej. 

Reklama
To największe zakłócenie usług telekomunikacyjnych w całym regionie od początku konfliktu.
Netblocks
Reklama

Wcześniej problemy występowały również w np. Mariupolu. 

„W Mariupolu i obwodzie sumskim to główne miejsca awarii, które obserwujemy” – mówi w rozmowie z ZDNet Alp Toker, dyrektor NetBlocks. Jak podkreśla, patrząc z perspektywy całej Ukrainy, łączność w tym kraju spadła o ok. 20 proc. w porównaniu ze standardowym poziomem sprzed wybuchu konfliktu. 

Czytaj też

Skąd takie zakłócenia?

Specjalista tłumaczy, że to efekt przerw w dostawie prądu oraz zniszczenia infrastruktury w większości obszarów objętych konfliktem. 

Problemy z internetem i telekomunikacją występowały także w innych ukraińskich miastach, np. Kijowie czy Charkowie. Czytelnicy naszego serwisu informowali awariach odnotowywanych przez pozostające na Ukrainie rodziny.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze