Technologie
Ukraina pod rosyjskim ostrzałem. Pierwszy regionalny blackout telekomunikacyjny
Ukraińskie miasta doświadczają poważnych przerw w dostępie do telekomunikacji. Nastąpiła pierwsza tak duża awaria łączności na szczeblu regionalnym. To efekt zniszczeń, jakie powoduje rosyjski ostrzał.
Specjaliści organizacji NetBlocks, zajmujący się monitorowaniem sieci, regularnie publikują dane dotyczące awarii i innych problemów dotyczących internetu czy łączności. W czwartek przekazali, że w obwodzie sumskim (północno-wschodnia Ukraina) doszło do blackoutu telekomunikacyjnego w czasie, gdy mieszkańcy tego regionu informowali o silnych wybuchach w elektrowni cieplnej i podstacji elektrycznej.
To największe zakłócenie usług telekomunikacyjnych w całym regionie od początku konfliktu.
Netblocks
Wcześniej problemy występowały również w np. Mariupolu.
„W Mariupolu i obwodzie sumskim to główne miejsca awarii, które obserwujemy” – mówi w rozmowie z ZDNet Alp Toker, dyrektor NetBlocks. Jak podkreśla, patrząc z perspektywy całej Ukrainy, łączność w tym kraju spadła o ok. 20 proc. w porównaniu ze standardowym poziomem sprzed wybuchu konfliktu.
⚠️ Confirmed: A telecoms blackout has just been registered across #Sumy Oblast, north-eastern #Ukraine, as residents report massive blasts at the thermal power plant and electrical substation that turned the sky 'yellow and red' for miles.
— NetBlocks (@netblocks) March 3, 2022
📰 Background: https://t.co/S0qJQ7CbNv pic.twitter.com/zNG42jfbIS
Czytaj też
Skąd takie zakłócenia?
Specjalista tłumaczy, że to efekt przerw w dostawie prądu oraz zniszczenia infrastruktury w większości obszarów objętych konfliktem.
Problemy z internetem i telekomunikacją występowały także w innych ukraińskich miastach, np. Kijowie czy Charkowie. Czytelnicy naszego serwisu informowali awariach odnotowywanych przez pozostające na Ukrainie rodziny.
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany