Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ukraina tworzy nowe siły. Mają głosić prawdę wśród Rosjan

Fot. Dariya Slobodeniuk/Euromaidan Press (@EuromaidanPress)/Twitter

Armia IT Ukrainy tworzy „siły internetowe”, których zadaniem będzie m.in. informowanie rosyjskich obywateli o rzeczywistej sytuacji na wojnie. Zgodnie z zapowiedziami, każdy może zaangażować się w ich działanie. 

Utworzenie „Internet Forces of Ukraine” to nowa inicjatywa armii IT tego kraju. Jej zadaniem będzie propagowanie faktów na temat wojny w tym kraju i agresji Kremla wśród rosyjskich użytkowników. Jednostka ma także zajmować się petycjami, dotyczącymi obrony Ukrainy. 

Komunikat Armii IT Ukrainy ws. utworzenia sił internetowych.
Fot. IT Army of Ukraine/Telegram

Przedstawiciele armii IT zachęcają do aktywnego włączania się w szeregi „sił internetowych”. Jak podkreślają: „każdy może wnieść swój wkład, nawet jeśli nie posiada wiedzy informatycznej”.  

Czytaj też

Przypomnijmy, że powstanie ukraińskiej armii IT ogłosił 26 lutego br. Mychajło Fedorow, wicepremier Ukrainy i minister transformacji cyfrowej tego kraju. Z założenia ma ona zrzeszać specjalistów z sektora cyber, w tym programistów.

Jak informowaliśmy, pierwszym zadaniem armii było przeprowadzenie ataków DDoS na witryny powiązane z rosyjskim rządem lub instytucjami tego kraju, w tym banków. Na czele listy celów znajdowały się strony koncernu Gazprom i Lukoil. Ponadto, Sbierbank, VTB, Gazprombank czy regulatora Roskomnadzor i prezydenta Putina.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze