Reklama

Polityka i prawo

"Tusk nie jest po stronie Big Techów". Znamy efekty okrągłego stołu z mediami

Tusk i Kidawa-Blońska podczas spotkania z mediami
Podczas okrągłego stołu Donald Tusk obiecał mediom powstanie grupy roboczej, która zajmie się poprawkami do ustawy o prawie autorskim
Autor. Kancelaria Premiera / X

W środę 10 lipca w Centrum Dialogu premier Donald Tusk oraz marszałkini Sentatu Małgorzata Kidawa-Błońska zorganizowali okrągły stół z przedstawicielami mediów. Rozmowy dotyczyły nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a konkretnie kwestii tantiem dla dziennikarzy i wydawców prasy. Wyniki spotkania relacjonuje w rozmowie z naszą redakcją Jarosław Włodarczyk, sekretarz generalny Rady Polskich Mediów, Press Club Polska oraz Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna „Pisma”.

W rozmowach wzięło udział 26 osób związanych z prasą, w tym 15 szefów i szefowych redakcji. Spotkanie zakończyło się pozytywnymi informacjami dla dziennikarzy:

Zostało zapowiedziane powstanie grupy roboczej, w której znajdą się przedstawiciele Ministerstwa Kultury (minister Wróblewska oraz wiceminister Wyrobiec) oraz przedstawiciele naszego środowiska” - przekazała Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna „Pisma” w rozmowie z CyberDefence24.pl.

„Grupa robocza ma zacząć działać dziś lub jutro. Zajmie się wypracowaniem takich rozwiązań, które będą satysfakcjonowały wydawców i radaktorów naczelnych mediów polskich” - dodaje Kicińska.

Włodarczyk: spotkanie oceniam zaskakująco dobrze

Po wspólnym ustaleniu treści poprawek do noweli ustawy, mają one zostać przedstawione Senatowi. „Marszałkini Kidawa-Błońska przekazała, że zwoła posiedzenie komisji senackiej (Komisji Kultury i Środków Przekazu - red.), kiedy grupa robocza da znać, że udało się wypracować odpowiednie mechanizmy” - komentuje redaktorka naczelna „Pisma”.

Spotkanie oceniam zaskakująco dobrze. Ze strony premiera Tuska padły ważne słowa. Nie jest po stronie Big Techów i myślę, że rozumie intencje dyrektywy DSM” - skomentował z kolei Jarosław Włodarczyk, sekretarz generalny Rady Polskich Mediów, Press Club Polska w rozmowie z nami. „Marszałkini Kidawa-Błońska zapowiedziała, że jutrzejsze obrady Komisji Kultury i Środków Przekazu został przerwane do czasu ukończenia obrad grupy roboczej” - doprecyzował Włodarczyk.

Czytaj też

Reklama

Kiedy dziennikarze otrzymają pieniądze z tantiem?

Kolejne posiedzenie Komisji ma odbyć się w ciągu dwóch tygodni. Jak przekazał nam Włodarczyk - wypracowane poprawki mają zostać przyjęte przez Senat i wrócić do Sejmu.

Mamy szansę do końca lipca mieć implementację dyrektywy DSM, ale wyposażoną w narzędzia, które spowodują, że będzie to skuteczne prawo, a nie martwe. Myślę, że w perspektywie jednego - dwóch lat wydawcy i dziennikarze zaczną otrzymywać wynagrodzenie od Big Techów” - stwierdził sekretarz generalny Rady Polskich Mediów w rozmowie z CyberDefence24.pl.

Reklama

Tusk: zależy nam na niezależności mediów

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 13 - od wystąpienia premiera i marszałkini Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Jego dalsza część odbywała się za zamkniętymi drzwiami.

Nie mam wątpliwości, że w interesie zarówno mediów, dziennikarzy, twórców, ale też w interesie każdej przyzwoitej władzy publicznej jest utrzymanie maksymalnego poziomu niezależności mediów” – stwierdził premier Donald Tusk podczas otwartej części spotkania. Następnie doprecyzował, że chodzi nie tylko o niezależność polityczną, ale też - od Big Techów.

Premier przekonywał również, że w sprawie zmian w prawie autorskim nie ma „konfliktu interesów”, a zarówno rząd, jak i wydawcy chcą dojść do „wspólnego celu”.

„Zadaniem państwa jest stworzenie takiego systemu, który będzie chronił tych, którzy wytwarzają wartości intelektualne, bo te osoby nie mogą przegrywać w konkurencji z gigantami” – dodała Kidawa-Błońska.

Czytaj też

Reklama

Co znalazło się w uchwalonych przepisach?

W piątek 28 czerwca Sejm uchwalił nowelizację ustawy  o prawie autorskim i prawach pokrewnych wraz z poprawkami, która ma wdrożyć unijną dyrektywę DSM (Digital Single Market).

Nowela gwarantuje wypłacanie dziennikarzom tantiem przez Big Techy. To część wynagrodzenia z reklam, które wielkie platformy umieszczają przy treściach medialnych. Kością niezgody jest uczestniczenie UKOiK-u w negocjacjach między wydawcami prasy a wielkimi platformami – czego domagają się dziennikarze.

„Zgodnie z brzmieniem przepisów media, czyli wydawcy, zarówno mali jak i duzi, mają same ustalić z gigantami technologicznymi reguły i wysokość wynagrodzenia. Tylko, jak uczy doświadczenie krajów UE (Francja) czy Australii, Kanady bez ustanowienia jakiejś formy instytucji rozjemczej te negocjacje o kasę (sporą!) mogą trwać latami” – tłumaczył w mediach społecznościowych Paweł Nowacki, konsultant Izby Wydawców Prasy i ekspert ds. rynku medialnego.

Czytaj też

Protest mediów i apel

W odpowiedzi na uchwalenie noweli w Sejmie 350 polskich wydawców i dziennikarzy 4 lipca wystosowało apel do polityków, w którym domagali się zmiany przepisów niekorzystnych dla mediów. Apelowi towarzyszył protest - w portalach oraz na jedynkach gazet pojawiły się czarne plansze z hasłem: „Politycy, nie zabijajcie polskich mediów!”.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama