Polityka i prawo
Sejm. Wybrano skład i prezydium komisji cyfryzacji
Wybrano skład i prezydium Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Poznajcie nazwiska, które będą zajmować się tym obszarem.
We wtorek (tj. 21 listopada br.) podczas obrad X kadencji Sejmu posłowie zajęli się stałymi komisjami sejmowymi. Prezydium przedstawiło wniosek dotyczący ich składów osobowych. Poznaliśmy nazwiska posłów i posłanek, którzy przez najbliższy czas będą zajmowali się określonymi obszarami funkcjonowania państwa.
Czytaj też
Przewaga opozycji
Dla nas najważniejsza jest Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Prezydium Sejmu zaproponowało 14-osobowy skład, w którym dominuje obecna opozycja: 9 do 5 (4 PiS i 1 Konfederacja). Przypomnijmy, że na koniec ostatniej kadencji liczba posłów w Komisji liczyła 21 (1 przewodniczący, 4 zastępców, 16 członków).
Czytaj też
Znane twarze
W nowym składzie znajdują się osoby znane z poprzedniej kadencji. Mowa o:
- Witoldzie Czarneckim (wówczas zastępca przewodniczącego) – poseł PiS; ukończył budownictwo lądowe, miejskie i przemysłowe (magister inżynier) oraz nauki techniczne (doktor) na Politechnice Poznańskiej;
- Grzegorzu Napieralskim (wówczas zastępca przewodniczącego) – poseł KO; z wykształcenia magister politologii i nauk społecznych (Uniwersytet Szczeciński);
- Katarzynie Czochara – posłanka PiS; magister filologii germańskiej (Uniwersytet Wrocławski);
- Arkadiuszu Marchewce – poseł KO; ukończył: zarządzanie i marketing (licencjat) na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, stosunki międzynarodowe (magister) na Uniwersytecie Szczecińskim oraz nauki ekonomiczne (doktor) na tej samej uczelni;
- Michale Gramatyce – poseł partii Polska 2050; ukończył prawo (magister) i nauki prawne (doktor) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach;
- Dariuszu Stefaniuku – poseł PiS; z wykształcenia magister politologii (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie); ukończył również studia podyplomowe menedżerskie (Szkoła Główna Handlowa);
- Adrianowi Zandbergowi – poseł Lewicy; ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim (magister, doktor).
Czytaj też
Nowi członkowie Komisji
Do tego grona dołączają świeże twarze:
- Paweł Bliźniuk – poseł KO; Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Łodzi;
- Adam Dziedzic – poseł PSL (Trzecia Droga); z wykształcenia magister inżynier mechanik (Politechnika Rzeszowska);
- Marek Gzik – poseł KO; ukończył kierunek Mechanika i Budowa Maszyn na Politechnice Śląskiej (tytuł prof. dr hab. inż.)
- Daniel Milewski – poseł PiS; ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim (magister i doktor), ekonomię w Wyższej Szkole Ekonomicznej (magister) oraz prawo w ramach World Jurist Association (studia podyplomowe);
- Bartłomiej Pejo – poseł Konfederacji; absolwent Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Handlowej oraz Collegium Humanum – Szkoły Głównej Menedżerskej w Warszawie.
- Weronika Smarduch – posłanka KO; absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie;
- Anna Sobolak – posłanka KO; ukończyła Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa na Politechnice Rzeszowskiej (inżynier).
Czytaj też
Gawkowski ministrem cyfryzacji?
Warto podkreślić, że w obecnym składzie Komisji nie znajdziemy ani Janusza Cieszyńskiego (dotychczasowego ministra cyfryzacji, obecnie posła PiS), ani Krzysztofa Gawkowskiego (w ostatniej kadencji zasiadał w Komisji). Jak wiemy, przedstawiciel Lewicy został wyznaczony przez opozycję na wicepremiera rządu i ma zająć stanowisko szefa resortu cyfryzacji.
Czytaj też
Wiele do zrobienia
Przed gremium wiele ważnych z punktu widzenia państwa i obywateli zadań. Wystarczy wspomnieć o pracach nad (legendarną już) nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, implementacją unijnych regulacji (m.in. Europejski Kodeks Łączności) czy walce z patostreamingiem i hejtem w sieci.
Czytaj też
AKTUALIZACJA (godz. 16:45)
Pierwsze posiedzenie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii odbyło się w ten sam dzień, co sejmowe głosowanie nad wnioskiem dotyczącym składu. W czasie spotkania wybrano prezydium tego gremium. W drodze głosowania przewodniczącym został poseł Konfederacji Bartłomiej Pejo.
Z kolei wiceprzewodniczącymi zostali politycy Koalicji Obywatelskiej: Grzegorz Napieralski oraz Arkadiusz Marchewka. Trzeci zastępca zostanie wskazany przez klub Prawa i Sprawiedliwości w późniejszym terminie.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany