Reklama

Polityka i prawo

Sejm. Wybrano skład i prezydium komisji cyfryzacji

cyberatak, polska policja, atak hakerski
Autor. CyberDefence24.pl

Wybrano skład i prezydium Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Poznajcie nazwiska, które będą zajmować się tym obszarem.

Reklama

We wtorek (tj. 21 listopada br.) podczas obrad X kadencji Sejmu posłowie zajęli się stałymi komisjami sejmowymi. Prezydium przedstawiło wniosek dotyczący ich składów osobowych. Poznaliśmy nazwiska posłów i posłanek, którzy przez najbliższy czas będą zajmowali się określonymi obszarami funkcjonowania państwa. 

Reklama
sejm głosowanie
Wyniki głosowania nad wnioskiem dotyczącym składów osobowych komisji sejmowych.
Autor. sejm.gov.pl
Reklama

Czytaj też

Przewaga opozycji

Dla nas najważniejsza jest Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Prezydium Sejmu zaproponowało 14-osobowy skład, w którym dominuje obecna opozycja: 9 do 5 (4 PiS i 1 Konfederacja). Przypomnijmy, że na koniec ostatniej kadencji liczba posłów w Komisji liczyła 21 (1 przewodniczący, 4 zastępców, 16 członków). 

Czytaj też

Znane twarze

W nowym składzie znajdują się osoby znane z poprzedniej kadencji. Mowa o:

  • Witoldzie Czarneckim (wówczas zastępca przewodniczącego) – poseł PiS; ukończył budownictwo lądowe, miejskie i przemysłowe (magister inżynier) oraz nauki techniczne (doktor) na Politechnice Poznańskiej;
  • Grzegorzu Napieralskim (wówczas zastępca przewodniczącego) – poseł KO; z wykształcenia magister politologii i nauk społecznych (Uniwersytet Szczeciński);
  • Katarzynie Czochara – posłanka PiS; magister filologii germańskiej (Uniwersytet Wrocławski); 
  • Arkadiuszu Marchewce – poseł KO; ukończył: zarządzanie i marketing (licencjat) na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, stosunki międzynarodowe (magister) na Uniwersytecie Szczecińskim oraz nauki ekonomiczne (doktor) na tej samej uczelni;
  • Michale Gramatyce – poseł partii Polska 2050; ukończył prawo (magister) i nauki prawne (doktor) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach;
  • Dariuszu Stefaniuku – poseł PiS; z wykształcenia magister politologii (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie); ukończył również studia podyplomowe menedżerskie (Szkoła Główna Handlowa); 
  • Adrianowi Zandbergowi – poseł Lewicy; ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim (magister, doktor).

Czytaj też

Nowi członkowie Komisji

Do tego grona dołączają świeże twarze: 

  • Paweł Bliźniuk – poseł KO; Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Łodzi;
  • Adam Dziedzic – poseł PSL (Trzecia Droga); z wykształcenia magister inżynier mechanik (Politechnika Rzeszowska);
  • Marek Gzik – poseł KO; ukończył kierunek Mechanika i Budowa Maszyn na Politechnice Śląskiej (tytuł prof. dr hab. inż.)
  • Daniel Milewski – poseł PiS; ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim (magister i doktor), ekonomię w Wyższej Szkole Ekonomicznej (magister) oraz prawo w ramach World Jurist Association (studia podyplomowe);
  • Bartłomiej Pejo – poseł Konfederacji; absolwent Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Handlowej oraz Collegium Humanum – Szkoły Głównej Menedżerskej w Warszawie.
  • Weronika Smarduch – posłanka KO; absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie;
  • Anna Sobolak – posłanka KO; ukończyła Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa na Politechnice Rzeszowskiej (inżynier).

Czytaj też

Gawkowski ministrem cyfryzacji?

Warto podkreślić, że w obecnym składzie Komisji nie znajdziemy ani Janusza Cieszyńskiego (dotychczasowego ministra cyfryzacji, obecnie posła PiS), ani Krzysztofa Gawkowskiego (w ostatniej kadencji zasiadał w Komisji). Jak wiemy, przedstawiciel Lewicy został wyznaczony przez opozycję na wicepremiera rządu i ma zająć stanowisko szefa resortu cyfryzacji.  

Czytaj też

Wiele do zrobienia

Przed gremium wiele ważnych z punktu widzenia państwa i obywateli zadań. Wystarczy wspomnieć o pracach nad (legendarną już) nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, implementacją unijnych regulacji (m.in. Europejski Kodeks Łączności) czy walce z patostreamingiem i hejtem w sieci.

Czytaj też

AKTUALIZACJA (godz. 16:45)

Pierwsze posiedzenie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii odbyło się w ten sam dzień, co sejmowe głosowanie nad wnioskiem dotyczącym składu. W czasie spotkania wybrano prezydium tego gremium. W drodze głosowania przewodniczącym został poseł Konfederacji Bartłomiej Pejo.

Z kolei wiceprzewodniczącymi zostali politycy Koalicji Obywatelskiej: Grzegorz Napieralski oraz Arkadiusz Marchewka. Trzeci zastępca zostanie wskazany przez klub Prawa i Sprawiedliwości w późniejszym terminie.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama