Cyberbezpieczeństwo
Wybory. Żaryn o atakach hakerskich
Hakerzyli byli aktywni podczas ostatnich wyborów w Polsce - wskazał w rozmowie z RMF FM pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Na ile ich działania były groźnie?
Od rosysjkiej inwazji na Ukrainę Polska odnotowuje wzrost liczby cyberataków. Dotyczy to m.in. wojska, które wskazuje na 5-krotny wzrost prób wrogich operacji wymierzonych w jego infrastrukturę IT.
Głównym źródłem zagrożeń jest tu Rosja. I nie ma czemu się dziwić, biorąc pod uwagę skalę pomocy, jaką nasz kraj oferuje Kijowowi (np. dostawy uzbrojenia, pomoc humanitarna) oraz znaczenie RP dla wschodniej flanki NATO.
Czytaj też
Wybory w Polsce
Cybernarzędzia są wykorzystywane do realizacji różnych celów. Wśród nich można wymienić oddziaływanie na sytuację wewnętrzną w danym kraju poprzez np. ingerencję w jego procesy demokratyczne i scenę polityczną. Potwierdzają to przypadki z chociażby USA, Francji czy Wielkiej Brytanii. Polska nie jest tu wyjątkiem.
Jak podaje PAP, w rozmowie z RMF FM pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn przekazał, że w czasie ostatnich wyborów parlamentarnych w Polsce hakerzy byli aktywni. Jednak intensywność ich operacji nie odbiegała od normy z ostatnich tygodni.
„To, co się działo - wbrew pewnym oczekiwaniom i tego, co również my zakładaliśmy - nie obfitowało w natężenie działań o charakterze ataków hakerskich. Mieliśmy do czynienia z typowymi próbami szukania luk w różnych zabezpieczeniach, typowymi atakami typu DDoS, ale nie było to nic, co byłoby wykraczające czy nietypowe dla ostatnich miesięcy”- wyjaśnił.
Czytaj też
Przełamano zabezpieczenia?
Czy nie ma zatem podstaw by twierdzić, że obiektem ataków hakerskich były systemy związane z przeprowadzeniem wyborów?
„Nie mamy takich informacji, żeby te działania w cyberprzestrzeni były na tyle istotne czy dotyczyły tych instytucji, żeby mówić, że one w sposób jakoś znaczący wpływały na funkcjonowanie tych systemów. Nie mamy tutaj żadnych informacji o przełamaniach systemu, który współpracuje przy zliczaniu wyborów. Nie było też żadnych działań związanych ze skutecznymi atakami i destabilizacją instytucji państwowych” - odpowiedział Żaryn.
PAP/SZP
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany