Polityka i prawo
Współpraca Ukrainy z UE. Polska ważnym miejscem
Ukraińskie instytucje podpisały porozumienie z unijną agencją ENISA. To pokłosie dyskusji, jakie miały miejsce w Polsce w ubiegłym roku. UE deklaruje dalsze wsparcie Kijowa.
Rosyjska inwazja potwierdza, że współczesne wojny i konflikty rozgrywają się w cyberprzestrzeni. Polskie Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) przeanalizowało wydarzenia po pamiętnym 24 lutego 2022 r. i jednoznacznie oceniło, że nigdy do tej pory działania w sieci nie były tak intensywne i w efekcie cyberprzestrzeń nigdy nie miała takiego znaczenia w konwencjonalnych walkach.
„Wojna rosyjsko-ukraińska zmieniła sposób postrzegania cyberprzestrzeni” – wskazały cyberwojska RP.
Czytaj też
Rosja rozwija potencjał
Fala cyberataków związana agresją sił Putina nie maleje. Cały czas prowadzone są nowe operacje, za którymi stoją prokremlowskie ugrupowania. Moskwa sięga po m.in. podmioty powiązane ze służbami specjalnymi, w tym GRU, FSB, SVR. A do tego coraz więcej mówi się o utworzeniu rosyjskich cyberwojsk (jedna z propozycji zakłada powołanie cybersił w ramach Gwardii Narodowej).
Co więcej, jak informowaliśmy, Kreml ma być w trakcie budowania narodowego systemu ofensywnych operacji w cyberprzestrzeni. Tak twierdzi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, której jeden z szefów Ilja Witiuk podzielił się publicznie z posiadanymi informacjami. Według nich Rosjanie uczą się prowadzenia cyberataków w ramach zajęć w placówkach edukacyjnych. Z założenia ma to ułatwić Moskwie pozyskiwanie kadr specjalistów dla specsłużb, a w przyszłości być może również cyberwojska.
Czytaj też
Porozumienie Ukraina-UE
Skala zagrożenia sprawia, że kluczowe staje się podnoszenie poziomu cyberbezpieczeństwa. Ukraina jest tego świadoma, dlatego stawia na umacnianie współpracy z zagranicznymi partnerami. Potwierdzeniem tego może być najnowsze porozumienie.
Mowa o zawarciu porozumienia roboczego między Państwową Służbą Specjalną Łączności i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) i Narodowym Centrum Koordynacji Cyberbezpieczeństwa (NCSCC) a Agencją UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA). Jego zapisy opierają się na wnioskach z dyskusji zainicjowanej w ubiegłym roku w Warszawie w trakcie dialogu UE-Ukraina.
Czytaj też
Zorganizowana współpraca
Czego dotyczą postanowienia? Jak podaje SSSCIP, krótkoterminowych działań w zakresie zorganizowanej współpracy. Porozumienie zakłada przede wszystkim:
- Budowę świadomości na temat cyber i potencjału w obszarze odporności (np. możliwość udziału w międzynarodowych ćwiczeniach i szkoleniach cyberbezpieczeństwa);
- Wymianę najlepszych praktyk z myślą o dostosowaniu krajowych regulacji do środowiska (m.in. implementacji przepisów dyrektywy NIS2);
- Dzielenie się wiedzą i informacjami na temat cyberzagożeń w celu podniesienia świadomości na temat ryzyka.
Czytaj też
Wojna hybrydowa Rosji
W odniesieniu do podpisanego porozumienia Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, podkreślił, że cyberataki i operacje informacyjne stanowią kluczowy element rosyjskiej agresji na Ukrainę. W jego ocenie Kreml realizuje taktykę wojny hybrydowej, która wymierzona jest nie tylko w naszego wschodniego sąsiada, ale również Unię Europejską.
„W związku z tym dzisiejsze ustalenia o bliższej współpracy na rzecz cyberbezpieczeństwa zyskują na znaczeniu” – zaznaczył Josep Borrell, deklarując, że porozumienie to przejaw długoterminowego zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany