Reklama

Polityka i prawo

UKE spodziewa się 4 dużych operatorów w aukcji na rezerwację częstotliwości. Chodzi o pasmo 3,6-3,8 GHz

Autor. Fot. Jakub Pabis/Unsplash

Urząd Komunikacji Elektronicznej przewiduje, że w aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości pasma 3,6-3,8 GHz wezmą udział czterej duzi operatorzy w Polsce: T-Mobile, Polkomtel, Orange Polska i P4.

Reklama

Pod koniec czerwca tego roku wystartowała aukcja na cztery rezerwacje częstotliwości pasma 3,6-3,8 GHz. Oferty można zgłaszać do 8 sierpnia. UKE podaje, że aukcja potrwa ok. 150 dni.

Reklama

Operatorzy powinni móc uruchomić komercyjne sieci w paśmie pod koniec roku. UKE przewiduje, że w aukcji wezmą wszyscy czterej duzi operatorzy w Polsce (T-Mobile, Polkomtel, Orange Polska i P4). "Działania, takie jak te pozwolą zlikwidować >>białe plamy internetu<< na mapie Polski" - ocenia p.o. rzecznika prasowego UKE Witold Tomaszewski.

Czytaj też

Warunki rezerwacji

Jak wskazał, aukcja pozwala każdemu dostawcy internetu dostać maksymalnie 100 MHz z pasma. Dodał, że warunkiem otrzymania jest zobowiązanie się do realizacji celów wyznaczonych przez Prezesa UKE. "Wśród nich są np. zapewnienie internetu szerokopasmowego o przepustowości co najmniej 95 Mb/s dla 99 proc. gospodarstw domowych w Polsce, 90 proc. powierzchni Polski i 95 proc. ważnych szlaków komunikacyjnych, czyli dróg krajowych, wojewódzkich głównych tras kolejowych. Wszystkie te zobowiązania mają zostać spełnione w ciągu 5 lat" - podał Tomaszewski.

Reklama

Jego zdaniem warto zaznaczyć, że z tego planu wyłączone są gminy przy wschodniej granicy Polski, ze względu na trudności we współpracy z naszymi wschodnimi sąsiadami w zakresie budowy infrastruktury i koordynacji międzynarodowej użytkowanych częstotliwości. "W Polsce nie ma wielu >>białych plam<<, czyli miejsc bez zasięgu żadnej z sieci mobilnych, ale sam zasięg nie gwarantuje możliwości korzystania z dostępu do internetu o odpowiedniej jakości" – mówi PAP Witold Tomaszewski.

Szerokopasmowy internet

Zwraca uwagę, że głównym celem działań Prezesa UKE jest poprawienie jakości połączenia i doprowadzenie łączy szerokopasmowych do gospodarstw domowych, by w każdym zakątku kraju można było korzystać z sieci, bezproblemowo zdalnie uczyć się i pracować czy korzystać z rozrywki.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest organem regulacyjnym w zakresie działalności telekomunikacyjnej, pocztowej oraz gospodarki zasobami częstotliwości. Jest także organem nadzoru rynku w zakresie kontroli wyrobów emitujących lub podatnych na emisję pola elektromagnetycznego, w tym urządzeń radiowych wprowadzonych do obrotu handlowego w RP.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama