Reklama

Polityka i prawo

Rosyjskie cyberataki w Europie i Polsce. UE chce ukarania sprawców

msz
Autor. Ministerstwo Spraw Zagranicznych/www.gov.pl

Unia Europejska potępiła rosyjskie cyberataki wymierzone w państwa członkowskie, w tym Polskę. Wspólnota domaga się pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców wrogich działań.

Reklama

Unia Europejska opublikowałą deklarację, w której potępiono aktywność hakerów oraz grup cyberprzestępczych i haktywistycznych działających w imieniu Rosji lub na jej rzecz w związku z wojną w Ukrainie. Stanowisko Wspólnoty reprezentuje głos 27 państw członkowskich.

Reklama

Atak na policję

Reklama

"W ostatnim czasie zaobserwowano serię cyber ataków typu DDoS (powodujących niedostępność usług) przeciwko wielu państwom Unii Europejskiej oraz naszym partnerom" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez polski MSZ.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie cyberatakiem tego typu została dotknięta Polska Policji. Jak informowaliśmy jako pierwsi w kraju, w czwartek 14 lipca br. nie działały witryny policji m.in.: małopolskiej, świętokrzyskiej, kujawsko-pomorskiej,- pomorskiej, śląskiej czy lubuskiej. Problemy występowały także w przypadku strony głównej Polskiej Policji oraz Komendy Stołecznej.

Incydent potwierdził dla naszego portalu insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Czytaj też

Killnet

W oświadczeniu MSZ wskazano, że odpowiedzialność za przeprowadzenie ataków DDoS "wzięli na siebie prorosyjscy hakerzy, którzy w ten sposób nie tylko wspierają wysiłki militarne Rosji, lecz także uderzają w państwa, które w najszerszym zakresie udzielają pomocy broniącej się Ukrainie - w tym w Polskę".

Mowa o prokremlowskiej grupie Killnet. Jej członkowie w połowie maja br. wypowiedzieli wojnę naszmu krajowi oraz 9 innym państwom (USA, Nimecy, Wielka Brytania, Włochy, Łotwa, Rumunia, Litwa, Estonia i Ukraina).

Hakerzy tego typu kampanie przeprowadzili w ostatnim czasie wobec m.in. Włoch,  Litwy, USA czy Norwegii.

Czytaj też

Ukarać sprawców

Resort jednoznacznie podkreślił, że ataki DDoS są niezgodne z prawem międzynarodowym.

W związku z tym Unia Europejska wezwała państwa będące źrodłem cyberataków "do podjęcia działań mających na celu pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności".

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama