Polityka i prawo

Rosyjskie cyberataki w Europie i Polsce. UE chce ukarania sprawców

msz
Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych/www.gov.pl

Unia Europejska potępiła rosyjskie cyberataki wymierzone w państwa członkowskie, w tym Polskę. Wspólnota domaga się pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców wrogich działań.

Unia Europejska opublikowałą deklarację, w której potępiono aktywność hakerów oraz grup cyberprzestępczych i haktywistycznych działających w imieniu Rosji lub na jej rzecz w związku z wojną w Ukrainie. Stanowisko Wspólnoty reprezentuje głos 27 państw członkowskich.

Atak na policję

"W ostatnim czasie zaobserwowano serię cyber ataków typu DDoS (powodujących niedostępność usług) przeciwko wielu państwom Unii Europejskiej oraz naszym partnerom" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez polski MSZ.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie cyberatakiem tego typu została dotknięta Polska Policji. Jak informowaliśmy jako pierwsi w kraju, w czwartek 14 lipca br. nie działały witryny policji m.in.: małopolskiej, świętokrzyskiej, kujawsko-pomorskiej,- pomorskiej, śląskiej czy lubuskiej. Problemy występowały także w przypadku strony głównej Polskiej Policji oraz Komendy Stołecznej.

Incydent potwierdził dla naszego portalu insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Czytaj też

Killnet

W oświadczeniu MSZ wskazano, że odpowiedzialność za przeprowadzenie ataków DDoS "wzięli na siebie prorosyjscy hakerzy, którzy w ten sposób nie tylko wspierają wysiłki militarne Rosji, lecz także uderzają w państwa, które w najszerszym zakresie udzielają pomocy broniącej się Ukrainie - w tym w Polskę".

Mowa o prokremlowskiej grupie Killnet. Jej członkowie w połowie maja br. wypowiedzieli wojnę naszmu krajowi oraz 9 innym państwom (USA, Nimecy, Wielka Brytania, Włochy, Łotwa, Rumunia, Litwa, Estonia i Ukraina).

Hakerzy tego typu kampanie przeprowadzili w ostatnim czasie wobec m.in. Włoch,  Litwy, USA czy Norwegii.

Czytaj też

Ukarać sprawców

Resort jednoznacznie podkreślił, że ataki DDoS są niezgodne z prawem międzynarodowym.

W związku z tym Unia Europejska wezwała państwa będące źrodłem cyberataków "do podjęcia działań mających na celu pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności".

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze