Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Litwa nadal pod presją cyberataków? Stoi za nimi znana grupa, która groziła Polsce

Litwa jest atakowana przez rosyjską grupę Killnet
Litwa jest atakowana przez rosyjską grupę Killnet
Autor. Dovile Ramoskaite/ Unsplash/ Domena publiczna

Cyberprzestępcy z grupy Killnet – powiązani z Rosją, którzy wcześniej wypowiedzieli cyberwojnę m.in. Polsce – za cel obrali sobie Litwę. Tamtejsze instytucje państwowe i przedsiębiorstwa są nękane cyberatakami. Ma to być zemsta za ograniczenie przez Litwę tranzytu z i do Kaliningradu. We wtorek zapowiedzieli, że będą kontynuowali ataki.

Reklama

Grupa Killnet przekazała Reutersowi, że we wtorek kontynuuje „poważny cyberatak” na Litwę, w odwecie za decyzję Wilna w sprawie zaprzestania tranzytu niektórych towarów - objętych sankcjami Unii Europejskiej - do Kaliningradu. „Atak będzie trwał, dopóki Litwa nie zniesie blokady” – miał powiedzieć agencji rzecznik Killnet. „Zniszczyliśmy 1652 zasoby sieciowe i to tylko do tej pory” – podkreślał.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Ataki DDoS

Ministerstwo Obrony Litwy potwierdziło w poniedziałek, że litewskie instytucje państwowe i firmy są przedmiotem intensywnych ataków DDoS (ang. Distrybuted Denial of Services – rozproszona odmowa usługi, atak przeprowadzany z wielu miejsc jednocześnie - red.).

„Jest prawdopodobne, że podobne ataki będą kontynuowane w nadchodzących dniach, zwłaszcza w sektorach transportu, energii i finansów. Najpoważniejsze obecnie ataki zostały opanowane, a usługi przywrócone” – podał w poniedziałek resort za pośrednictwem swojego oficjalnego konta na Twitterze.

Spodziewana skala ataków

Jak informowaliśmy na naszych łamach, nasilenie cyberataków na Litwie obserwowane jest od ubiegłego tygodnia. Ich ofiarą padły m.in. Koleje Litewskie, litewski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Litgrid, Państwowa Inspekcja Podatkowa.

Kilka tygodni temu grupa Killnet ogłosiła „rozpoczęcie globalnej cyberwojny” względem kilku państw, w tym Polski oraz m.in. USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Łotwy, Rumunii, Litwy, Estonii i Ukrainy.

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama