Reklama

Armia i Służby

Cyberatak na Polską Policję. Znamy szczegóły

cyberatak, polska policja, atak hakerski
Autor. CyberDefence24.pl

W czwartek przestały działać witryny niektórych wojewódzkich komend policji. Problemy występowały przez wiele godzin. Prokremlowskie ośrodki mówią o ataku rosyjskich hakerów. Chodzi o grupę Killnet, która w maju oficjalnie wypowiedziała wojnę Polsce.

Reklama

W okolicach godz. 12-17:00 nie działały witryny policji m.in.:

Reklama
  • małopolskiej,
  • świętokrzyskiej,
  • kujawsko-pomorskiej,
  • pomorskiej,
  • śląskiej,
  • lubuskiej.
Reklama

Problemy występowały także w przypadku strony głównej Polskiej Policji oraz Komendy Stołecznej.

Policja potwierdza cyberatak

Przyczyną problemów był cyberatak na infrastrukturę policji.

"Chwilowe niedostępności poszczególnych serwisów związane były z atakami DDoS na przedmiotowe serwisy" - potwierdza incydent na łamach naszego portalu insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Jak podkreśla, "powyższe zdarzenie nie miało wpływu na poprawne funkcjonowanie sieci policyjnych, nie stwierdzono również żadnych zdarzeń związanych z >>przełamaniem<< zabezpieczeń sieci i systemów policyjnych".

Szybka reakcja

Specjaliści podjęli działania, aby odeprzeć wrogie działania i przywrócić dostępność witryn.

"Celem realizowanych przez policyjne zespoły cyberbezpieczeństwa czynności było przeciwdziałanie w/w atakom oraz wszelkim potencjalnym zagrożeniom bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej" - mówi nam insp. Mariusz Ciarka.

Tłumaczy, że "działania ochronne skutkować mogły czasowym brakiem dostępności poszczególnych serwisów policyjnych w rożnych sieciach dostawców usług internetowych, a wynika to z aktywnego dostosowywania do zaistniałej sytuacji systemów bezpieczeństwa teleinformatycznego, usług Anty-DDoS oraz stosowania strategii mitygacji zagrożenia w postaci mechanizmu >>Black hole<<".

W Rosji "wielki suckes"

Jak informuje ekspert ds. wschodniej propagandy Michał Marek, rosyjskie ośrodki propagandowe nagłaśniają informację o przeprowadzeniu przez grupę Killnet ataku hakerskiego na witryny Polskiej Policji. Wrogie operacje wymierzone w nasz kraj przedstawiono jako "wielki sukces".

W opinii specjalisty, tego typu działania będą się nasilać. Rosjanom zależy na zmuszeniu Polski do uległości względem Kremla.

Przypomnijmy, że w połowie mają grupa Killnet publicznie wypowiedziała wojnę Polsce oraz 9 innym krajom. Mowa o USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Łotwie, Rumunii, Litwie, Estonii i Ukrainie.

Jej członkowie specjalizują się w operacjach typu DDoS (odmowa dostępu). Tego typu działania przeprowadzili w ostatnim czasie wobec m.in. Włoch, Litwy, USA czy Norwegii.

Hakerzy zaczęli spełniać swoje groźby wobec państw, którym wypowiedzieli wojnę. Teraz uderzyli w witryny polskiej policji.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. Norman

    W państwach zachodu trwa tylko odpieranie ataków...tymczasem służby powinny być przygotowane do kontrataku...wyłączenie prądu np.oświetlenia ulicznego w Moskwie itd... Ale do tego trzeba specjalistów i to dobrze opłacanych a na ludzi służby nigdy nie przeznaczały dość środków.tego typu działania umiejętnie prowadzone nawet nie wskażą sprawcy a dają nauczkę przeciwnikowi-zobacz na co nas stać!

Reklama