Reklama

Polityka i prawo

Rosyjski kandydat na szefa instytucji ONZ. Głośny apel Ukrainy

ITU Bukareszt 2022
Autor. ITU/SSSCIP/cip.gov.ua

Jednym z dwóch kandydatów na Sekretarza Generalnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego jest przedstawiciel Rosji – Rashid Ismailov. Ukraina publicznie apeluje do społeczności międzynarodowej, aby nie dopuściła do wyboru przedstawiciela Kremla na jakiekolwiek wyższe stanowisko Związku. „Komunikacja, która ma być podstawą dobrobytu i rozwoju, została przez Rosję zamieniona w broń” – podkreśla Kijów.

Reklama

W Bukareszcie trwa (26.09-14.10) „Plenipotentiary Conference” w ramach Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), będącego jedną z wyspecjalizowanych organizacji ONZ.

Reklama

Konferencja to najważniejsze wydarzenie ITU (cykl 4-letni), ponieważ w trakcie spotkań zapadają najważniejsze decyzje z perspektywy Związku. Przedstawiciele państw omawiają m.in. role organizacji na przyszłość oraz dokonywany jest wybór kadry kierowniczej. 

Czytaj też

Broń Rosji

Nie może dziwić fakt, że jednym z głównych tematów konferencji stanowi wojna w Ukrainie. To kwestia, którą uczestniczy poruszają z różnych perspektyw. Szczególną uwagę przykuwają słowa przedstawicieli administracji w Kijowie. 

Reklama

„Łamiąca obowiązujące prawa i brutalna agresja Rosji drastycznie zmieniła sytuację w Ukrainie. (...) Komunikacja, która ma być podstawą dobrobytu i rozwoju, została przez Kreml zamieniona w broń” – ocenił podczas konferencji Jurij Szihol, szef Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP).

W komunikacie do sprawy SSSIP wskazuje, że „rosyjska wizja postępu i rozwoju” oznacza ponad 4 tys. uszkodzonych lub przejętych stacji bazowych ukraińskich operatorów, dziesiątki tysięcy kilometrów zrujnowanych, bądź zajętych światłowodów, a także 18 zniszczonych masztów telewizyjnych i radiowych na terenie Ukrainy. 

Kijów podkreśla, że w czasie wojny Moskwa złamała szereg praw i zasad ITU. Mowa tu o m.in. kradzieży częstotliwości i wykorzystywanie ich do rozpowszechniania propagandy. 

Służba zwraca uwagę, że Ukraina nie może swobodnie świadczyć cyfrowych usług swoim obywatelom na jej terytorium, ze względu na agresywne działania Rosji, które „podważają podstawy globalnego bezpieczeństwa i stabilności”.

Czytaj też

Wybory w ITU

Podczas konferencji dojdzie do wyłonienia nowego Sekretarza Generalnego ITU. Wśród kandydatów znajdują się dwie osoby. Mowa o Doreen Bogdan-Martin (USA) oraz Rashidzie Ismailovie (Rosja). 

Poza tym przedstawiciele państw członkowskich wybiorą zastępcę sekretarza generalnego, 12-osobową Radę Regulacji Radiowych, Radę ITU i dyrektorów:

  • biura ds. radiokomunikacji 
  • biura ds. standaryzacji telekomunikacji 
  • biura ds. rozwoju telekomunikacji

Czytaj też

Apel Ukrainy

Jurij Szihol apeluje do społeczności międzynarodowej, aby podczas wyborów na istotne stanowiska w ITU (zwłaszcza Sekretarza Generalnego) nie wybierano przedstawicieli Rosji. Jego słowa odnoszą się do kandydatury m.in. Rashida Ismailova (na Sekretarza Generalnego) i Nikolaya Varlamova (do Rady Regulacji Radiowych). 

„Powinniśmy zapobiegać obsadzaniu najwyższych stanowisk osobami, które wykorzystują telekomunikację jako narzędzie przestępstw, co jest równoznaczne z podważaniem fundamentów organizacji (ITU – red.)” – podkreślił szef SSSCIP. 

Jego zdaniem globalna społeczność powinna być zjednoczona w kwestiach dotyczących potępienia wojny i nienaruszalności zasad ONZ oraz ITU.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama